Не е изненада, че Румен Радев връчи третия проучвателен мандат на БСП, защото на този етап той вече оперира в предизборна кампания. Изборът не е бил сложен, по този начин той си подсигурява подкрепа от още от големите политически партии. Това заяви Даниел Стефанов, политолог и изборен експерт, в ефира на предаването “В развитие” с водещ Делян Петришки.
“До момента БСП и ИТН имат добра комуникация, но не трябва да забравяме, че БСП все още е смятана за партия на статуквото.”
Социалистите рядко пропускат шанс да споменат, че те са били единствената истинска опозиция на управлението на ГЕРБ и винаги са противопоставяли на “своеволията” на правителството на Бойко Борисов. Въпреки тази мантра, която често бива повтаряна в телевизионните студия и от трибуната на Народното събрание, Даниел Стефанов посочва, че на последните избори БСП няма никак добри резултати. Нещо повече – подкрепата за социалистите прогресивно спада. Стефанов е на мнение, че връчването на този мандат ще е по-скоро за вътрешнопартийна употреба. Корнелия Нинова ще се опита да успокои вътрешната си опозиция и да покаже, че БСП има силите и възможността да се бори за власт.
„От гледна точка на реална възможност за сформиране на правителство съм силно скептичен.”, каза той
По всичко личи, че ключова фигура за сформирането на този евентуален кабинет ще бъде партията на Слави Трифонов. Даниел Стефанов коментира, че опитите за анализ на поведението на “Има такъв народ” и прогнозиране на техните решения ще бъдат неуспешни.
“Всички анализират ИТН през призмата на това, че те би следвало да вземат рационалното решение. Това не е така, те не са като останалите партии, не действат нормално, ако приемем, че за “нормално” можем да дефинираме поведението на останалите партии, които са по-обикновени.”
Стефанов смята, че ИТН са най-чистата форма на популистка партия. Те трябва да бъдат разглеждани по този начин. За ИТН най-големият успех би бил те да останат сами срещу всички. Най-лошата опция за тях е да са част от широка коалиция, защото ако това стане, тяхната антисистемност ще изчезне. И те това го знаят много добре.
“Дефиницията на антисистемен е сам срещу всички. Ако ИТН влязат в коалиция, това би означавало те да търсят изцяло друга роля за партията си.”, обясни политологът.
Стефанов посочи, че от гледната точка на страничен наблюдател „Демократична България“ и „Изправи се.БГ! Ние идваме!“ също са част от партиите на протеста. От гледната точка на ИТН обаче всички са от статуквото, освен тях.
Политологът е на мнение, че постоянното ходене на избори не е най-добрата опция. Вярно е, че се тръби, че няма нищо лошо да се ходи на избори, защото това е демократичното средство на суверена да изрази своята воля. Стефанов обаче смята, че изборите могат най-вече да покажат, че избирателите искат разместване на политическите пластове или да затвърдят желанието си дадена партия да управлява. Истината е, че тази си функция изборите вече са я изпълнили. Избирателите вкараха нови партии в парламента, вкараха и нови интереси. Оттук нататък изборите не могат да направят много повече – ред е на партиите да поемат инициативата и да съставят кабинет, защото изборите не могат да го направят вместо тях.
“Лично аз не вярвам особено на социологическите проучвания, които в момента се тиражират. Те представят една нереалистично висока избирателна активност, която е между 50 и 70%, което никога не се е случвало.”
Стефанов смята, че заради социалните мрежи и ефектът, който имат те, политиците вече са много внимателни. Опитват се да не правят никакви грешки, което води до това да не поемат и никакви рискове. За тях самото поемане на отговорност пак е риск, смята политологът. Когато някой поеме отговорността да управлява, рискува да не се справи. В момента всички избягват това и твърдят, че са опозиция. В един момент се оказва, че всички са опозиция без да е ясно на кого. Друг проблем, който Даниел Стефанов посочва, е, че никой вече не иска да стане политическа фигура.
„Политиката се превърна в гробище за кариери.”
Предложенията за гласуване служебното правителство да стане редовно е още един показател, че никой не иска да рискува. Служебното правителство има добър рейтинг, хората го харесват и това се знае. Въпросът е, че дори то да стане редовно, служебното правителство ще продължи да бъде “правителството на Румен Радев”. Това показа още нещо – партиите искат да споделят отговорността с президента.
Гостът направи и прогноза за събитията след евентуални трети парламентарни избори.
„Вероятно дебелите червени разделителни линии ще изтънеят. Протестът доказа, че може да направи политическа революция, но за втори път се доказва, че чрез неговите принципи не може да се управлява.”, допълни гостът.
Относно президентските избори той смята, че Радев вече си е подсигурил добро представяне и за първи, и за втори тур. Проблемът, който може да се появи пред него, е избори 2 в 1. Тогава всяка партия ще трябва да излъчи свой кандидат, защото по традиция избирателят не може да си раздели гласа. Чак на втори тур при президентските избори ще може да гласува вече не по партийна линия.
Вижте повече във видеото на Bloomberg TV Bulgaria