Могат ли новите партии да решат проблемите на България?
„В България се наблюдава фрагментация, която до този момент не сме имали, защото в българската политика винаги има формиране на блокове. В момента наблюдаваме структура всеки срещу всеки“, заяви политологът проф. Румяна Коларова в студиото на „Денят ON AIR“.
Политологът доц. Милен Любенов смята, че има определено разпределение на ролите особено между „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“. Според него първите са се насочили вляво със своята социална политика, загърбването на войната в Украйна и въпроса с газовите доставки, които повече артикулират от ДБ и това може би е стратегия на двете партии. Основният сблъсък на изборите ще бъде между „Продължаваме промяната“ и ГЕРБ, смята той.
„Много по-важното противопоставяне, което ще структурира вота, е свързано с новата роля, която служебният кабинет играе. Предишните 2 служебни кабинета на Радев бяха много силно политизирани, инструмент за спечелване на вота. Това правителство на Радев е доста по-различно, защото има претенцията да коригира управленската катастрофа. Това структурира много ясен сблъсък, опитвайки се да сложи баланс между лява и дясна политика. То е критикувано както от проруските партии, така и от антируските. От опита да бъде балансьор това правителство ще се превърне в боксова круша“, твърди Коларова.
Доц. Любенов не вижда балансираща роля на президента и на служебното правителство. Неговото мнение е, че те са активен участник в предизборната кампания с цялото говорене за хаос и разруха, а президентът се е насочил към два основни субекта на изборите – „Продължаваме промяната“ и БСП.
„ГЕРБ се опитва да не понесе негативите, които много силно критикуващите служебното правителство ще понесат, защото е ясно, че президентът има авторитет и по-голям рейтинг от всеки от партийните лидери. Рейтингът на президента със сигурност ще пострада на края на кампания“, е мнението на Коларова.
По думите на доц. Любенов не е важно кой ще спечели изборите, а кой ще успее да състави правителство, но отсега е много трудно да се каже кой ще бъде победител и каква ще бъде конфигурацията в следващия парламент, защото процентите, които измерват социолозите, са само от твърдо решилите да гласуват и около 30% от тези, които се колебаят.
„Със сигурност голяма роля ще играят и самите обстоятелства, което по никакъв начин не можем да го предвидим отсега. Наблюдаваме голяма нестабилност. Второто нещо е, доколко всеки политик ще намери баланса между позитивната кампания за себе си и самокритичността“, каза проф. Коларова.
Доц. Любенов смята, че успешна кампания ще бъде тази, в която партиите и политиците бъдат откровени с хората, а това означава да обяснят реалната картина, която е сложна в цяла Европа.