ЦИК тегли днес номерата партиите и коалициите, с които те ще се явят на извънредните парламентарни избори на 27 октомври 2024 г. Политологът Албен Танева сподели, че е излишно да се търси каквато и да е символика в номерата.
“Действа ободряващо, но няма никаква връзка. Целта не е да бъдем просто духовити, отдавна има недостиг на разговор по същество“, коментира доц. Албена Танева в „България сутрин“.
Големият отсъстващ в политическия живот е рационалният дебат и рационално мислещият гражданин, на мнение е политологът проф. Николай Найденов.
„В продължение на над три десетилетия битката е срещу рационално мислещия гражданин. Всякакви формални критерии и постижения на политическите партии са най-голямото, до което могат да достигнат. Битката между двете ДПС-та – по същество няма битка, това са само символични сблъсъци“, каза той пред Bulgaria ON AIR.
Партиите търсят краткосрочния ефект на изборите, а стратегията им е един и съща.
“В своя смисъл е партиите да могат да имат системен характер, да са разпознаваеми, да е ясно, когато една политическа сила участва в избори, какви предложения дава и как да се решават проблемите на обществото. Големият успех на партиите е да могат да предлагат идеи, които по нататък да ги оставят като разпознаваем авторитет, който предизвиква доверие. Доверието е авторитетът и силата на политическите дейци“, смята доц. Танева.
По думите на проф. Найденов, ГЕРБ се готви да вземе толкова гласове, че да няма нужда от трети участник: „Не е възможно, но са длъжни да го кажат като предизборна стратегия“.
Възможно ли е обединение на партиите?
„Доста неща се променят в политическите партии. Хубаво е, че имаме заявена цел от страна на ГЕРБ, но остава и възможността как ще се формира управлението“, посочи политологът Атанас Радев. От своя страна доц. Танева допълни, че получаването на политическа власт “минава през иглените уши на умението да се влезе след това в режим на управление”.
Политологът е на мнение, че в политиката не се търсят вълшебници, които еднолично да решават проблемите. Липсва дискусия, а размяната на монолози не е диалог.
Според проф. Найденов, за да има джентълменско споразумение, трябва да има терен, на който моралната позиция на политика има сила. „В кабинета „Денков-Габриел“ имахме хора, които бяха експерти, но се оказа, че са близки до конкретни хора. Щом политическите партии не могат да се справят, да отстъпят и да дадат шанс на експертите“, анализира още Радев.
Гледайте видеото с целия разговор.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase