Протест в подкрепа на Украйна в Полша. Снимка: EPA/Rafal Gus |
От Москва до Сибир руски антивоенни активисти отново излязоха на протест срещу нахлуването на Русия в Украйна въпреки масовите арести.
Демонстранти са скандирали „Не на войната!“ в деня, в който президентът на Русия Владимир Путин разпореди руските сили за ядрено възпиране да бъдат поставени в повишена готовност, предава AP.
Днес се отбелязва и годишнината от убийството на опозиционера и критик на Путин Борис Немцов, който беше застрелян на 27 февруари 2015 г. пред Кремъл.
„Имам двама синове и не искам да ги дам на това кърваво чудовище. Войната е трагедия за всички нас“, коментира пред репортер на AP 48-годишният Дмитрий Малцев, който участва в митинга в Санкт Петербург.
Протестите срещу инвазията започнаха в четвъртък в Русия и продължават всеки ден оттогава, въпреки че руската полиция се опитва бързо да ги разпръсква и задържа демонстранти. Кремъл се опитва да омаловажи протестите, като настоява, че много по-голям дял от руснаците подкрепят нападението срещу Украйна.
Според групата OVD-Info, която проследява политически арести, полицията е задържала най-малко 2063 руснаци в 48 града по време на антивоенни демонстрации през днешния ден. Така общият брой на задържаните през последните четири дни е над 5 хил. души.
Обикновените руснаци се опасяват, че санкциите срещу страната ще нанесат осакатяващ удар върху икономиката. От четвъртък хората се редят по опашки пред банкоматите, за да теглят пари в брой. Според Централната банка на Русия само в четвъртък руснаците са изтеглили 111 млрд. рубли (1,3 млрд. долара) в брой.
„Това е престъпление както срещу Украйна, така и срещу Русия. Мисля, че убива и Украйна, и Русия. Възмутена съм, не съм спала три нощи и мисля, че сега трябва да заявим много високо, че не искаме да бъдем убити и не искаме Украйна да бъде убита“, коментира Олга Михеева, която протестира в Иркутск в Сибир.
В Москва и Санкт Петербург много хора отидоха и на импровизирани мемориали на Борис Немцов. Някои поднесоха цветя в памет на Немцов, а други носеха транспаранти в знак на протест срещу инвазията в Украйна.
Немцов, една от най-харизматичните опозиционни фигури в Русия, беше убеден застъпник срещу боевете в Източна Украйна, където подкрепяните от Русия сепаратисти се сражават с украинските сили от 2014 г. В този конфликт загинаха над 14 хил. души.
Руските власти през последните дни се заеха да задушат критичните гласове. Достъпът до Twitter и Facebook е ограничен и защитниците на правата на човека се опасяват, че подобни стъпки скоро ще бъдат предприети и за YouTube.
Руският държавен орган за комуникации и медии Роскомнадзор в неделя поиска от Google да премахне ограниченията, наложени на каналите в YouTube, управлявани от няколко руски държавни медии. Групата за права Network Freedoms отбелязва, че отказът на Facebook да се съобрази с подобно искане тази седмица доведе до ограничаване на достъпа до платформата.
„Новая газета“ съобщава, че според Павел Чиков, шеф на правозащитната организация „Агора“, полицаи обикалят от къща на къща и вземат писмени обяснения от украински граждани, които законно живеят и работят в Русия. След разпита хората са предупреждавани да не се замесват в „някакъв вид саботаж или тероризъм“, както и да „не четат ненужни сайтове в интернет“. Документите им се снимат, като обяснението е, че процедурата е заради войната в Украйна.
Задържани са и поне две групи от няколко десетки граждани на Украйна. Жените вече са освободени, мъжете са отведени в два полицейски участъка по обвинения, че са нарушили имиграционните закони. Всички задържани са граждани на Украйна и постоянно пребивават и работят в Москва.
Министерството на отбраната на Руската федерация за първи път признава и за загуби сред военните, но без конкретика. „За съжаление, има загинали и ранени наши другари. Но нашите загуби са в пъти по-малки от унищожените националисти“, посочват от ведомството, цитирано от РИА Новости.
Сред руските войници и офицери има и „не много“ пленници, посочват от Министерството на отбраната на Руската федерация.
Всичко за войната в Украйна четете тук