Празни лавици в супермаркет в Русия. Снимка: Vlad Karkov/Getty Images |
Наталия Кюлева започва да си търси нова работа в Москва през февруари – точно преди инвазията на Русия в Украйна и вълната от санкции от Запада. Три месеца по-късно 46-годишната рускиня открива, че нейните 20 години опит с продажби на високо ниво не значат почти нищо в един корпоративен свят, променен от войната, разказва Financial Times.
“Няма търсене. Ако трябва да бъда честна, ужасена съм“, казва Кюлева, описвайки бизнеса в Русия като „замразен“, докато западните компании се изнасят от страната. „Имам две деца, имам неизплатени заеми, имам недовършен ремонт… и си седя у дома, готвейки борш като глупак“.
Опитът ѝ на променения пазар на труд е сигнал за начина, по който санкциите и бизнес ембаргото от Запада бавно си проправят път в руската икономика – водейки до затворени магазини и прекъснати вериги на доставки – въпреки усилията на президента Владимир Путин да защити страната от последиците от войната в Украйна.
В страна, където голям дял служители са наети от държавата и с наскоро одобрени увеличения на пенсиите и минималната заплата, повечето руснаци не преживяват драматични промени в ежедневието си. Високите приходи от износа на петрол и газ дават на Кремъл средства да предлага стимули за частния сектор, за да освобождава в неплатен отпуск, а не да съкращава служители. Безработицата остава на ниво около 4%, избягвайки ръстове по време на пандемията. А инфлацията, която достигна 20-годишен връх от 17,8% през април, започва да се забавя.
„Цените на хранителните стоки се повишиха, да, но като цяло не се е променило много“, каза Татяна Михайлова, икономист и академик, живееща в столицата. Ако не включваш да гледаш новините по телевизията, „може лесно да останеш с впечатлението, че нищо не се е случило“, казва тя, добавяйки, че това прави ситуацията „абсурдна“.
Въпреки това поредица от индикатори показват промените, които започват да се появяват.
Свободните работни места са един от тях. Макар че данните за безработицата остават до голяма степен стабилни, онлайн платформата за набиране на персонал HeadHunter открива, че броят на обявените работни позиции е спаднал с 28% през април спрямо февруари – преди войната. Обявите за работа в маркетинга, PR, човешки ресурси, мениджмънт и банкиране са намалели с между 40 и 55%.
Активността в подбора на служители се забавя
„Има толкова много висококвалифицирани хора на пазара в момента. Конкуренцията за дадена позиция е извънредно висока“, казва Кюлева.
Икономисти очакват по-тежка битка за работните места. Броят на хората в неплатен отпуск е нараснал от 44 хиляди в началото на март до 138 хиляди към средата на май, твърдят официални лица, а броят на работниците на непълен работен ден също се увеличава.
Промяната е може би най-видима в търговските квартали и моловете в Русия. В Москва магазините, продаващи чуждестранни брандове, заемат около 40% от търговските площи в големите молове, посочва консултантската компания в недвижимите имоти ILM. Много от тези магазини са затворени, след като тези брандове скъсаха отношенията си с Русия. Около 15-20% от магазините в моловете в Москва сега са затворени, посочва Knight Frank Russia.
До края годината до 20% от офисите в Москва може да бъдат освободени, твърди ILM, основно заради напускането на западните компании.
Тези ефекти не са толкова очевидни из страната. Мара Канакина, личен стилист от Волгоград в южна Русия, казва, че е била шокирана, когато е посетила Москва миналата седмица. „Разходих се по „Столешников“, казва Канакина, имайки предвид една от най-бляскавите улици в столицата, „и почти всичко беше затворено“.
Като независим предприемач Канакина също е засегната от недостига на вносни части или доставки. Тя е получавала дрехи и аксесоари от чуждестранни модни дизайнери и западни брандове за клиенти из Русия – но в деня, в който започва войната, „цяла Европа се затвори“, казва тя.
Износът към Русия се е сринал от началото на инвазията
(годишна процентна промяна в износа на стоки към Русия)
Доставчиците спряха работата си с руски клиенти. Visa и Mastercard напуснаха страната, което означава, че тя не може да прави международни картови трансакции. Логистиката на доставки се разпадна. „Толкова пъти удрях главата си в стената, че пробих дупка през нея“, казва тя.
Сега тя разчита на посредници в страни като Грузия и Казахстан, за да поръчва и получава западни продукти и нарича себе си „феята на санкциите“.
„Знам, че мога да се докопам до всичко“, казва тя, „но ще е нужно време и търпение“, за да се уреди новата логистика.
Липсата на вносни стоки променя други потребителски навици. Вносното вино формираше 40% от руския пазар през 2021 г., равнявайки се на 370 млн. литра. Сега лавиците с вино изглеждат по-празни, казва Михайлова.
А след като лидерите на пазара на смартфони Samsung и Apple прекъснаха отношенията си с Русия, вносът е намалял. За сравнение, аналитичната компания GS Group казва, че вносът на старомодни телефони тип „тухличка“ са скочили с 43% през първото тримесечие.
Руските компании отчитат свиване на производството и поръчките, но и по-високи цени
Индекс на мениджърите по покупките
Точно докъде е намалял вносът е трудно да се каже, тъй като руските власти спряха да публикуват данни. Но използвайки данни от 20 от най-големите търговски партньора на Русия, икономистите от Института за международни финанси изчисляват, че вносът през април се е сринал с 50% на годишна база.
Данни за събираемостта на ДДС върху местните стоки показват степента, до която потреблението започва да спада, а икономическата активност да се забавя. Според финансовото министерство приходите от ДДС са се сринали с 54% през април на годишна база.
„Това са само първите, малки промени“, казва Михайлова. Икономистите очакват да настъпят бурни времена, включително БВП да се свие с до 10%, а безработицата да нарасне над двойно до есента.
Това може да удари страничните разходи за неща като почивки. Според данните от платформата за набиране на персонал SuperJob 35% от руснаците казват, че не могат да си позволят едноседмична почивка тази година спрямо 30% миналата година.
Мария Барабанова също е изправена пред несигурен пазар на труда. Експертът по маркетинг в Москва е водила продажбите в Русия за германска технологична компания в сферата на красотата. Но от началото на май 37-годишната рускиня си търси нова работа – защото няма продукти на пазара.
„Вече няма внос, за съжаление“, казва тя. „Нашите изложения в Москва бяха отменени… Вече няма оборудване, което да можем да показваме“.