Снимка: Oliver Bunic/Bloomberg |
Почивката на българското Черноморие това лято ще е по-скъпа от миналия сезон. Заради по-високите разходи нощувките в курортите по Черноморието ще са със средно 20-30% по-високи цени, показват офертите на туроператорите.
„Като увеличение в момента се движим в рамките на около 20%. През лятото увеличението на цените на почивките ще надхвърли 30%“. Това прогнозира пред БНР Румен Драганов, директор на Института за анализ и оценки на туризма.
„Запазва се сезонността – висок и нисък сезон по Черноморието, което определя и разликите в цените. „Разликата между ниския и високия сезон понякога е 100%, тоест ако една стая струва 150 лева през ниския сезон, през високия сезон струва 300 лева“, посочи Драганов.
По думите му сезонът в България вече е започнал – туристите вече са по плажовете на Черноморието. С чартърни полети вече са пристигнали англичани, поляци и германци. Драганов очаква силен летен сезон. Връщаме се към нивата от 2019 година, но още малко ни трябва, за да се върнем към предпандемичните показатели в туризма, смята експертът.
Драганов каза, че Черноморието разполага с изключително голям брой легла в хотелите. Той очаква големи намаления за върха на летния сезон през август заради сезонноста и конкуренцията.
„Има стаи, които са започнали да се продават за 80 лева през месец август. Чадърите и шезлонгите във всички хотели са безплатни. Иначе около 25 лева ще струват два шезлонга и чадър“, каза той пред БНТ преди ден.
Летният сезон се очертава да е силен – имаме 30% повече записани туристи от съседни страни, но ще останем под нивата от 2020 г., посочи Драганов.
Пред Bulgaria ON AIR днес Румен Драганов коментира и темата с украинските бежанци и настаняването им в хотелите.
В рамките на три месеца бежанецът трябва да се социализира и устрои, не може цял живот да си бежанец, посочи той.
„Голяма част си намериха работа. Фризьорките станаха фризьорки, балерините – балерини, хлебарите – хлебари… Нашият сезон е много къс – 2-3 месеца. Какво ще правят след това? Това не са целогодишни хотели, затварят в края на септември – началото на октомври“, каза Драганов.
„Нямаме такъв опит, какъвто имат Германия, Австрия и Полша. Има си ред в Европа и света, той трябва да се спазва и в България“, каза още Драганов.