„Следи от извънземен живот може да има по външната повърхност на Международната космическа станция (МКС), съобщи пресслужбата на Роскосмос, цитирана от ТАСС и БТА.
„Попадащите на повърхността на МКС микрометеорити и кометна прах може да съдържат биогенно вещество с извънземен произход в естествен вид. Затова повърхността на МКС е уникално леснодостъпно място, където може да има кометно вещество и евентуално биоматериал от извънземен произход“, пише в съобщението.
Руските специалисти от водещия научен институт от ракетно-космическия отрасъл ЦНИИ-маш са стигнали до този извод след космическия експеримент „Тест“.
Космонавти от 2010 година насам, при излизането си в открит космос, са събрали 19 проби прах от повърхността на станцията. След изследването на пробите от прах е установено, че това може да се окаже временен хранител на биоматериал от извънземен произход.
Анализът на руски балистици показа, че 60 процента от времето МКС е в поток от кометно вещество.
С пробите от повърхността на МКС, учените ще определят съотношението на изотопи на въглерода и така ще разберат дали в тях може да се съдържат следи от извънземен живот.
Източник: dir.bg