От днес се въвежда по-строг режим на водата в Тетевен, заяви за БТА кметът на общината д-р Мадлена Бояджиева. По думите ѝ проблемът е много сериозен.
Досега водоподаването е прекъсвано за осем часа, а от днес режимът се увеличава с още четири.
Той вече ще бъде от 12:30 до 16:30 ч., след това водата ще се спира пак от 22:00 до 6:00 часа.
Основният проблем е недостигът на вода във водохващането, който от години в летния период се проявява, но много по-късно – през септември, октомври, заяви Бояджиева.
„Водохващането, което е за Тетевен и Рибарица, не може да захранва всички консуматори. Още повече че регионът е туристически и в момента има много туристи, които са заели почти цялата леглова база в хотелите и къщи за гости“, коментира още кметът.
По думите ѝ този проблем ще е се увеличава от година на година с оглед и на променящия се климат. За да се намалят течовете и изтичането на вода, с привлечени от Общината средства е подменена над 80% от водопроводната мрежа в града. За останалата мрежа има подсигурено финансиране и предстоят проектирания и строителни дейности за подмяна на целия водопровод.
„За мен обаче основният проблем е недостигът на вода, който се дължи на това, че водохващането е с много изразена сезонност. Във влажните и студени месеци е препълнено, но в летните водата намалява до пресъхване, каза Бояджиева и добави, че към момента в село Рибарица няма режим.
„Трябва да се ангажира сериозно държавата по отношение на помощ, защото това, което Общината направи със собствени сили, е доста, но оттук нататък вече трябва да се направи сериозен анализ на състоянието“, посочи кметът.
На 2 септември тя инициира работна среща с представители на всички отговорни за водоснабдяването институции – от Министерството на регионалното развитие и благоустройството, областния управител на Ловеч, директора на ВиК – Ловеч и др.
„Виждаме промяната в климата и си мисля, че от година на година този проблем ще се задълбочава. Затова трябва да се търси възможност или за изграждане на допълнително водохващане, или за язовир. Има вода, която, ако се съхрани някъде, тя ще може да захранва след това нашата община и през сухия период. Проблемът е и национален до голяма степен, но общините не могат сами да се справят. Трябва намеса на държавата и на отговорните институции, защото дори си мисля, че това е въпрос и на национална сигурност“, каза още д-р Мадлена Бояджиева.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase