Все по-често работници поддават сигнали, че са принуждавани от работодателите си да се ваксинират срещу COVID-19.
Какви са правата на служителите и какви действия могат да приемат, ако не искат да се ваксинират, но да упражняват свободно професията си?
Той подчерта, че служителят трябва категорично да заяви, че не е съгласен да му се поставя ваксина.
„Няма правна норма, на която да се позове длъжностното лице или работодателят. Ваксините са свободен избор. Ние вървим една пътека, която е разположена в плоскостта на интересите. От едната страна търсят мотиви и аргументи да убедят другата страна да промени волята си и да отиде на вариант „ще се ваксинирам, защото“, допълни Христов.
Той изтъкна и това, че подобно поведение не може да бъде санкционирано, освен морално.
„Опираме до понятието „тормоз“ на работното място. А ако се предлага нещо в замяна – излизаме в пазарни отношения. В някои сфери са предприети точно такива стъпки, най-различни бонуси, свързани с отпуск, обезщетение, чрез които да се мотивират хората да се ваксинират. За мен това е приемлив начин, той също води до промяна на поведението на човека. Безспорно е, че ваксината предпазва“, подчерта вицепрезидентът на КНСБ.
Според него трябва да се проведе разговор какво е допустимо и по какъв начин да се стимулират хората, да преодолеят страховете си, убежденията си.
„В нашия закон има поредица от норми, която дава възможност на работника и работодателя на базата на взаимна воля да се промени работното място и да се работи от разстояние (хоумс офис). За разлика от налаганото сега от работодателя – принуждаване на служителите да изнесат работните места в домовете си, което е следствие от един текст от Закона за мерките и действията по време на извънредното положение“, добави Чавдар Христов.
Попитан дали работодателят има право да дели служителите си на ваксинирани и неваксинирани, той отговори: „Няма право, но го правят, защото той е обективно. Никъде няма норма, че служителят трябва да уведоми работодателя, че е ваксиниран.
Вижте целия разговор във видеото.