Правителството предлага компенсации за бизнеса заради цените на тока и газа

Компенсации заради високите цени на тока и природния газ, както и автоматизиране на процеса на компенсиране на българския бизнес. Това са антикризисните мерки, които правителството ще предложи на работодателите в понеделник, става ясно от съобщение на правителствената пресслужба.

В края на миналия месец работодателските организации поискаха цените на газа да бъдат замразени към настоящите им нива по договора за доставка от Русия, както и потенциалното оскъпяването, което се очакваше при доставка от други източници, да бъде поето от държавата.

В понеделник предстои министър-председателят Кирил Петков, министърът на финансите Асен Василев и министърът на енергетиката Александър Николов да проведат среща с представители на работодателите и синдикатите в Министерския съвет. На нея трябва да бъде обсъдена схемата за компенсации за месец май, както и законодателни предложения, свързани със Закона за енергетиката.

От съобщението на кабинета става ясно, че правителството ще предложи като краткосрочна мярка да компенсира 85% от повишението на цената на електроенергията над 225 лв., без таван.

„По текущи данни от БНБ това означава, че през месец май компенсацията за бизнеса ще надхвърли 160 лв. за мегаватчас, което е над изплащаните до момента суми“, се казва в съобщението.

Като друга краткосрочна мярка по отношение на цените на природния газ управляващите предлагат пълен размер на компенсацията от април плюс 100% от повишението на цената през месец май. Така цената както за обикновените потребители, така и за бизнеса за месец май ще е на същата стойност спрямо април, както преди решението от страна на „Газпром експорт“ да спре доставките за България, пише в прессъобщението.

Като дългосрочна мярка от кабинета предлагат законови промени, чрез които процесът на компенсиране за българския бизнес заради високите цени на тока да бъде автоматизиран. Те ще включват „законови промени за финансиране на Фонд „Сигурност на електроенергийната система“ – изплащане на „свръхпечалби“ от дружествата под БЕХ, както и договори за разлика с потребители, които получават гарантирана доходност по текущи договори с държавата“.

По този начин бизнесът ще получава ежемесечно съответните суми, в случай че нестабилността на пазара продължи, се казва съобщението на кабинета.

На съвместен брифинг в края на април министърът на икономиката и индустрията Корнелия Нинова (БСП) и представители на работодателските организации поискаха както компенсации, така и България да продължи да купува природен газ от „Газпром“.

Тогава председателят на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в страната Кирил Домусчиев каза, че много от производствата са отказали да приемат доставки за май, тъй като нямат яснота за цените на електроенергията и природния газ през следващия месец.

Газовият гигант „Газпром“ обаче едностранно спря доставките за България на 27 април. Причината за това е отказът на България и останалите страни от ЕС да плащат газа в рубли, тъй като това е в противоречие с дългосрочните договори за доставка.

В сряда Кирил Петков съобщи, че през юни България ще получи от САЩ доставка на втечнен газ с два кораба. Тя ще бъде на стойност „малко под цената на „Газпром“. По думите на Петков след това България ще сключи и дългосрочен договор без посредници и на „доста по-ниски цени“ от моментните на пазара.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036………. .