Правното отделяне от ЕС ще струва скъпо на Полша

Правното отделяне от ЕС ще струва скъпо на Полша

Снимка: Bloomberg

Решението от четвъртък на върховен съд на Полша, че части от правото на Европейския съюз (ЕС) са несъвместими с полската конституция представлява по-голямо предизвикателство за единството на ЕС от Brexit. Решението на Конституционния съд на Полша е директна атака срещу правния ред на ЕС, който е спойката, държаща ЕС заедно. Великобритания се оттегли от ЕС, Полша отстоява своята конституционна независимост, докато все още е в съюза. А това разяжда целостта на съюза отвътре, коментира редакционният екип на Financial Times.

Отсъждането на съда е кулминацията на петгодишна кампания от страна на полското правителство на националистите консерватори да упражняват политически контрол над съдебната система на страната. То намали възрастта за пенсиониране на съдиите от върховния съд, за да премахне онези, които смята за нелоялни. Създаде дисциплинарен режим, за да гарантира, че съдиите достигат до решенията, които то желае и спря да се позовава на правото на ЕС, когато се изправя пред властите в Полша. По-рано наруши закона, напълвайки конституционния съд, който издаде скандалното решение в четвъртък, с доверени на властта лица.

Кампанията на правителството е преди всичко атака срещу институциите и конституцията на Полша. Едва когато Европейската комисия предприе правни действия срещу провала на Полша да следва фундаменталната стойност на независимостта на съдебната система, Варшава се обърна срещу ЕС.

Още по темата

Вярно е, че съдът на Полша не е единственият, който постави под въпрос върховенството на правото на ЕС. Германският конституционен съд миналата година отсъди, че Европейският съд е действал отвъд правомощията си, когато е одобрил програмата за изкупуване на облигации на Европейската централна банка.

Но германското решение беше коренно различно. То бе истинско съдебно дело, разглеждано от независим съд. Решението на Полша бе политически вдъхновена намеса от полския министър-председател Матеуш Моравецки. Германският съд освен това има дълга история, в която поставя под въпрос решенията на Европейския съд за това, че не защитава основните права, внедрени в германското право. При Полша правителството е това, което злоупотребява с правата на поляците за справедлива съдебна защита. Германският съд на практика заяви, че Европейският съд не е свършил работата си правилно, а полският отхвърли идеята за върховенство в по-широка степен.

Решението на съда е пародия – както твърдят някои от несъгласните му членове. Аргументът му, че правото на ЕС ще принуди полските съдилища да нарушат конституцията на страната е абсурдна. ЕС се опитва да накара Варшава да уважава собствената си конституция и да гарантира независимост на съдебната система. Правителството може би все пак ще се отдръпне, като не публикува официално отсъждането, иначе то ще трябва да бъде заменено, отменено или просто пренебрегнато, както някои полски съдии вече заявиха, че ще направят.

ЕС, за съжаление, няма жизнеспособен механизъм да изгони страна членка за сериозно нарушаване на правилата му. Комисията почти сигурно ще предприеме правни действия, заплашвайки с големи глоби, ако Полша откаже да се съобрази. Тя трябва да използва и финансовите си лостове, за да върне Варшава в правия път. Сега е немислимо Брюксел да одобри молбата на Полша за средства за възстановяване от пандемията в размер на 36 млрд. евро. Освен това има основания да замрази други плащания. Полша трябва да получи 121 млрд. евро помощ за развитие от ЕС до 2027 г. Данъкоплатците от други страни се питат защо трябва да подкрепят държава, която вече не спазва правилата на клуба.

За съжаление, поляците ще платят цената за фанатизма на правителството си. Това може да доведе до обратен политически ефект за партията „Право и справедливост“ и съюзниците ѝ, които изглеждат все по-отдалечени от обществото, оставащо силно проевропейско. Правителството настоява, че не иска Полша да излиза от ЕС. Конституционното отделяне, създадено чрез пристрастен съд, обаче разказва една друга история.

източник https://www.investor.bg/…………