Асоциация “Активни потребители” предлага да се създаде Национален регистър на неравноправните клаузи, които търговците и институциите слагат в общите условия при сключването на договори. Става въпрос за нещо като „черен списък“ за триковете на търговците.
„Не става въпрос само за общите условия, а за типови условия. Неравноправните клаузи засягат много повече договори от общите условия. Има търговци, които предлагат типови договори, става въпрос за финансовите институции, телекомите, ВиК. Той е предварително подготвен от търговеца, ние не можем да седнем и да сменяме клаузите. Каквито клаузи ни дадат – това“, каза директорът на „Активни потребители“ Богомил Николов.
Николов допълва, че именно заради това е създадено законодателство, което да предпазва от неравноправни клаузи.
„Когато една страна, следвайки своя интерес изготвя, изкушението е много близо да се напишат клаузи, които са изцяло във ваша полза и ущърб на другата страна. И тук законът ни брани, само че прилагането на закона е бавен и труден процес, често пъти е несправедлив. За да се премахне тази клауза, трябва да се заведе колективен иск – или от Сдружение „Активни потребители“, или от КЗП. Но в същото време голямата практика е в индивидуалните дела“, допълни Николов за Bulgaria ON AIR.
Той поясни, че когато този регистър бъде създаден, съдът трябва да подаде информация към съответния регистър и клаузата да бъде публикувана. Така съветсните търговци, когато видят, че нещо не е наред в техните клаузи, ще могат сами да ги поправят.
“Ако ние имаме претенция, че дадена клауза е неравноправна, трябва да сезираме КЗП. Тя само по себе си не може да се произнесе, първо трябва да прецени дали е съгласна с това твърдение, след това да извика търговеца, да го призове той да промени клаузата, много често търговците отказват. И все пак, ако търговецът откаже, КЗП трябва да води колективен иск, който продължава между 3 и 5 години“, разясни директорът на асоциацията.
Богдан Николов даде пример с Полша, където вече има въведен такъв регистър. Информацията, която идва е, е той е указал положително въздействие върху договорите на търговците.
“У нас първо трябва да се мине през законова поправка, или допълнение, което означава, че както Министерството на икономиката може да предложи на Министерския съвет и той да го внесе, така и всеки един народен представител, който се ангажира с тази тема, може да внесе такива поправки. Ние ще ги информираме, разбира се, и КЗП, която няма такава законодателна инициатива“, коментира още Николов.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase