От синдикат „Защита“ излязоха на протест пред Народното събрание с искане за повишаване заплатите в Центровете за спешна помощ. Преди дни те протестираха пред Министерството на здравеопазването със същите искания.
„Протестите още не са започнали, това е едно предупреждения само за пореден път от две години насам. Управляващите трябва да чуят в какво спешно положение сме. Диалог има, първо се срещнахме с министъра, чиято позиция беше коренно променена от първата среща“, каза председателят на синдикат „Защита“ Красимир Митов в студиото на „България сутрин“.
По думите му първо има недостиг от 1500 човека. „От тези, които работят, повече от половината са в напреднала пенсионна възраст и липсват млади хора. След година, година и половина страната може да остане без Спешна помощ. Или ще остане на книга както някои други институции. Има лошо заплащане, лоши условия за труд. С изключение на ГЕРБ вчера на протеста всички парламентарни групи категорично казаха, че ще подкрепят исканията на медиците. Ако наистина е така, протести няма да има, но ако не ни чуят, протестите ще продължат в цялата страна“, закани се Митов.
„Тази цифра от 60 млн. лева са я смятали депутатите, ние не сме я споменавали. Ние просто искаме някакво дългосрочно решения, защото няма яснота какво ще има утре. В тази цифра влиза и издръжката на самите Центрове по спешна медицинска помощ. От 8 години бюджетът, с който се работи, е същият. Цената на всичко е нараснала с 150-200% , а държавата не е отпуснала нито един лев допълнително. Вчера бяхме поканени от г-н Митев, който е член на бюджетната комисия от ПП-ДБ, той беше загрижен, но не беше запознат с проблемите. Той каза, че ще говори с финансовия министър Асен Василев и днес отново ни покани на среща. Явно има развитие“, допълни Митов.
Някои от основните искания са поне 50% увеличение на заплатите, актуализация на парите за храна, дрехи и нощен труд, но Красимир Митов твърди, че са готови на компромиси стига желанията им да бъдат чути.
„Да не забравяме, че след няколко месеца ще се вкара и следващият бюджет. Готови сме на компромиси. Линейките не са специализирани. Това са бусове, които са пригаждани за линейки. Материалната база е в окаяно състояние. Трябва ни свежа вълна от млади хора, защото се се работи много часове извънреден труд. Понякога по 72 часа“, каза Красимир Митов в ефира на Bulgaria ON AIR.
Проблемът с дългото чакане на линейка все още продължава, а председателят на синдикат „Защита“ допълни, че малките населени места също са застрашени.
„В София имаме информация, че се чака 3 часа за линейка. В по-малките населени места е друг проблемът – липсват лекари поради ниското заплащане. Балчик например се обслужва от един екип, хората от други филиали отиват там на извънреден труд. Един проблем, за който има развитие е за категорията труд. Тя им беше отнета и до сега никой не поемаше ангажимент, но министърът на здравеопазването каза, че се е заел със случая“, каза той.
Гледайте целия разговор във видеото