Президентката на Северна Македония пита Радев защо на срещата им е имало само българско знаме

Президентката на Северна Македония пита Радев защо на срещата им е имало само българско знаме

Кабинетът на президентката на Северна Македония Гордана Силяновска-Давкова ще поиска обяснение от българския президент Румен Радев заради обща снимка на двамата от срещата им в петък.

На снимката Силяновска-Давкова и Радев са в сградата на президентството в София, а зад тях са българското знаме и знамето на Европейския съюз (ЕС). Липсата на македонското знаме доведе до обвинителни реакции от Скопие.

Това се случва, след като в петък двамата президенти се срещнаха за пръв път. Силяновска-Давкова не беше в България на официално посещение по покана на Радев, а заради гостуването на Националната опера и балет на Северна Македония в София.

Двамата проведоха двучасова среща, която беше закрита за медиите. След нея Радев каза, че Силяновска-Давкова е изразила „желание за диалог и разбирателство“, а македонската президентка каза, че с Радев са се обединили около целите на евроинтеграцията.

В медиите се появиха предимно снимки, направени след срещата и пред сградата на президенството, но от пресцентъра на Радев изпратиха и такива, направени вътре в сградата. Сред тях е и снимката, на която двамата президенти стоят пред знамената на България и ЕС.

„За съжаление, преди началото на срещата на четири очи, президентът Радев покани президента [Силяновска-Давкова] да си направят съвместна снимка пред българското знаме, въпреки че подобна стъпка и действие не бяха предвидени или договорени“, казаха от кабинета на македонската президентка в събота.

Снимката на Силяновска-Давкова и Радев, разпространена от пресцентъра на президентството, 13 септември 2024 г.


Снимката на Силяновска-Давкова и Радев, разпространена от пресцентъра на президентството, 13 септември 2024 г.

Според тях не е било планирано тя да се снима с Радев в затворено пространство, предаде македонската редакция на Радио Свободна Европа. От кабинета на Силяновска-Давкова добавиха, че се надяват да „става дума за протоколно недоглеждане, а не за умишлена процедура и отклонение от договореното“.

За момента няма реакция от страна на президента Радев.

Непоказването на националния флаг на Северна Македония предизвика реакции и в македонското общество, а опозиционният Социалдемократически съюз на Македония (СДСМ) го оцени като „унижение и дипломатически провал“.

Дипломати коментираха случая пред македонски медии, като казаха, че независимо дали визитата е официална или не, основен дипломатически протокол е поставянето на знамето на държавата, от която идва гостът.

Част от критиките са отправени и към екипа на Силяновска-Давкова, който по думите им е трябвало предварително да провери къде и при какви условия ще се срещне с Радев и да реагира за липсата на знамето на Северна Македония.

Пред македонската ТВ 24 бившият посланик на Северна Македония в НАТО Нано Ружин обаче каза, че не е необичайно на подобни неформални срещи знамена да не се поставят.

Подобна е позицията и на политическия анализатор Мерсел Биляли, според когото „съдържанието е много по-важно от протокола на срещата“, която е била полуофициална, предаде БТА.

Гордана Силяновска-Давкова стана първата жена президент на Северна Македония след изборите през май тази година. Тя беше издигната от националистическата партия ВМРО-ДПМНЕ, която спечели и парламентарните избори в страната. След тях встъпи в длъжност правителство, оглавено от лидера на партията Християн Мицкоски.

Новите управляващи имат по-твърда позиция спрямо България в сравнение с предишното правителство – например, отказват да изпълнят изискването на ЕС за вписване на българското малцинство в македонската конституция. Това е условие на ЕС, за да може Скопие да продължи преговорите си за членство в блока.

Победата на ВМРО-ДПМНЕ донесе опасения, че предстои влошаване на отношенията между Скопие и София, както и по-трудни преговори за членството на Северна Македония в ЕС.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036