Френският президент Еманюел Макрон осъди „крайното насилие“, както се изрази той, по време на вчерашните протести на „жълтите жилетки“. Той направи това в публикация в Туитър снощи, цитирана от ДПА.
„За пореден път Републиката беше атакувана от крайно насилие – нейните пазители, нейните представители, нейните символи“, се казва в съобщението на Макрон в социалната мрежа. „Справедливостта ще възтържествува, посочи той и добави: Всички трябва да се успокоят, за да може да има дебат и диалог.“
Около 50 хил. души са участвали в демонстрациите вчера в цяла Франция според министъра на вътрешните работи Кристоф Кастанер. За правителството на Макрон обаче вчерашният ден беше белязан от сцени на насилие, след като протестиращи влязоха в сблъсъци с полицията край Сена и на пешеходен мост.
Профилът на малката агенция Лайн нюз в Туитър събра 1,7 млн. гледания на кадри, на които мъж напада полицейските части за борба с безредици с голи ръце и заедно с други протестиращи ги принуждава да се отдръпнат от моста. Човек със същите дрехи може да бъде видян и на още един видеозапис, на който рита полицай, паднал на земята.
Вътрешният министър Кастанер сподели съобщение в Туитър на полицейски синдикат и заяви, че мъжът е идентифициран, определяйки действията му като „страхливо и нетърпимо посегателство“.
Лидерът на радикалната левица Жан-Люк Меланшон, който подкрепи протестното движение, обаче изрази друго виждане за нещата. „Ръкопашен бой по парижките мостове“, написа той в Туитър. „Властите, които издават подобни заповеди, да не би да са републиканци?“, пита Меланшон в публикацията си.
Правителственият говорител Бенжамен Гриво каза, че трябвало да бъде евакуиран от кабинета си, след като вратата на сградата на министерството, в която се помещава кабинетът му, била разбита от неизвестни лица.
Полицията оцени броя на протестиращите в Париж на 3500, с 800 повече в сравнение с преди седмица и с 2000 повече в сравнение с преди две седмици.
Поради сблъсъците между демонстранти и полиция на брега на Сена многобройни групи от туристи трябваше да напуснат известния музей Орсе.
Като цяло броят на протестиращите в цяла Франция остана доста под този от първите няколко седмици след началото на протестното движение, отбелязва ДПА.