Доналд Тръмп предизвика буря с изказванията си за Гренландия. За разлика от преди сега избраният за президент на САЩ отказа да изключи използването на сила, за да получи контрол над арктическия остров от съюзника си Дания. Всичко в името на националната сигурност.
Всъщност Вашингтон се интересува от придобиването на Гренландия, за да намали заплахите, идващи от Арктика, много преди появата на Тръмп. След края на Втората световна война САЩ дори предлага на Дания 100 млн. долара в злато, за да получи ледения остров.
Интересът се засили през последните години, тъй като Русия и Китай увеличават военните и търговските си дейности в Арктика, провеждат съвместни военни учения и инвестират в нови оръжейни системи като хиперзвукови ракети.
„Гренландия придобива все по-голямо значение, тъй като се намираме в глобална конкуренция с Китай и в нова технологична революция по отношение на военните действия“, заяви пред Радио Свободна Европа Ребека Пинкус, директор на Полярния институт към Центъра „Уилсън“ и бивш съветник на Министерството на отбраната на САЩ по въпросите на арктическата стратегия.
„Гренландия е важна от гледна точка на противоракетната отбрана, от гледна точка на космоса и от гледна точка на глобалната конкуренция, в която корабоплаването и морските пътища са все по-важни“, каза още тя.
Най-слабата брънка на отбраната на САЩ
Гренландия, която е автономна територия на кралство Дания, е физически по-близо до САЩ. Само 1900 километра делят щата Мейн от бреговете на арктическия остров.
Като територия на Дания тя е част от НАТО, но Гренландия се стреми към независимост от Копенхаген и някои експерти се опасяват, че това може да отвори врата за Русия и Китай да се установят в страната.
Въпреки че САЩ вече разполагат с космическа база за противоракетна отбрана и космическо наблюдение, контролът над Грендландия би позволил на Вашингтон да се защитава по-добре от морски и въздушни заплахи.
Русия има много по-голямо военно присъствие в Арктика, отколкото САЩ. Москва продължава да инвестира значителни средства в отбранителните си способности в региона въпреки войната в Украйна.
Пенсионираният американски генерал Терънс Дж. О’Шонеси, който е бил командир на Северното командване на САЩ, заяви на изслушване в Сената през февруари 2020 г., че ако Русия нападне САЩ, вероятно ще го направи през Арктика.
„Арктика вече не е крепостна стена, а океаните ни вече не са защитни ровове, а пътища за приближаване“, каза той по време на изслушването.
Джахара Матисек, професор във Военноморския колеж на САЩ, който говори пред Радио Свободна Европа като независим експерт, а не от името на правителството, заяви, че американската военна инфраструктура в Арктика е занемарена. Той я нарече най-слабата брънка в националната отбрана.
„Ако искате да сте мощна космическа нация и да можете да демонстрирате космическа мощ по отношение на нападателни и отбранителни космически оръжейни системи и други, трябва да имате инфраструктура в Арктическия кръг“, каза той.
Амбициите на Китай
Въпреки че Китай не е арктическа държава, страната се стреми да бъде основен играч в региона. През последните години Пекин се опитва да закупи пристанища, друга инфраструктура и права за добив в Гренландия, но не успява.
Матисек каза, че Съединените щати подозират, че истинският интерес на Китай към тези проекти е да разположи сензори и радари с двойна употреба в Полярния кръг, за да подпомогне контрола на военните си сателити и да събира разузнавателна информация за американските космически операции в региона.
Той казва, че важността на Гренландия е свързана с възможностите за идентифициране и атакуване на цели.
Според Пинкус е логично Русия и Китай да провеждат съвместни военни учения в Арктика.
„Не е изненадващо, че те се фокусират върху Арктика, защото САЩ имат слабо присъствие на повърхността в Арктика“, каза тя. По думите ѝ САЩ разполагат с не повече от два функциониращи ледоразбивача в сравнение с около четири и няколко десетки съответно за Китай и Русия.
Северният проток
Тъй като ледовете в Арктика продължават да намаляват поради повишаването на температурите, това отваря път за корабите, включително военните, да преминават от Европа към Азия през водите над Гренландия и Канада.
„Китайското търговско корабоплаване ще увеличи преминаването по северния маршрут, тъй като той е по-кратък за тях, но вероятно китайските военни кораби също ще използват този маршрут“, казва пред Радио Свободна Европа Бен Ходжис, пенсиониран американски генерал-лейтенант и бивш командир на американските армейски сили в Европа.
Военните плавателни съдове, които влизат в Атлантическия океан от Арктика, ще трябва да преминат през коридора GIUK – водният участък между Гренландия, Исландия и Обединеното кралство. По време на Студената война силите на НАТО са проследявали съветските подводници, които са навлизали в Северния Атлантик през този проход, каза Ходжис.
Намаляването на леда ще улесни и добива на огромните запаси от природни ресурси на Гренландия. Те включват метали, които са от решаващо значение за производството на високотехнологични стоки, електрически превозни средства и вятърни турбини.
Китай доминира на много от пазарите на тези метали, включително в техния добив, рафиниране и преработка. Пекин иска да се добере до разработването на тези залежи.
От друга страна монетизирането на тези природни ресурси е от решаващо значение за мечтата на Гренландия за независимост. Островът все още зависи от субсидиите на Дания.
„Когато има държава като Гренландия, тя се нуждае от пари за инвестиции. Китай и Русия ще хвърлят пари в този проблем“, каза в интервю за The Cipher Brief Филип Бридлав, пенсиониран генерал от ВВС на САЩ, който ръководеше американските сили в Европа и беше върховен съюзен командир на НАТО от 2013 до 2016 г.
„Гарантирането на Гренландия със западни нагласи е изключително важно“, каза той, като добави, че „не е задължително това да става чрез суверенна собственост“.
Матисек заяви, че Тръмп може би просто се опитва да накара САЩ „наистина да вземат Гренландия на сериозно“ заради неразделната роля, която тя играе в отбраната на Северна Америка.
Това също така е „очевидно опит да се гарантира, че китайците и руснаците няма да имат отпечатък там“, каза той.