Под страх от ексцесии и при засилено полицейско присъствие днес в Скопие се отбелязва 151-та годишнина от рождението на Гоце Делчев, когото и България, и Северна Македония приемат за свой герой.
На честването в двора на църквата „Св. Спас“ в Скопие, където е гробът на Делчев, присъстват президентът Стево Пендаровски и правителствена делегацията, водена от премиера Димитър Ковачевски. От българска страна пристигнаха служебният министър на вътрешните работи Иван Демерджиев, заместникът му Венцислав Катинов, министърът на здравеопазването Асен Меджидиев, както и представители на посолството в Северна Македония.
До църквата се допускат само предварително заявените делегации. Изявления не са предвидени. Официалната част започна със служба от архиепископа на православната църква в Северна Македония Стефан.
В последните месеци напрежението между двете страни отново расте след нападения над български културни центрове в Битоля и Охрид през миналата година, а на 19 януари българинът Християн Пендиков беше бит от трима души в Охрид.
След случая посланикът на България в Скопие беше временно привикан в София. Това решение беше разкритикувано като „непропорционално“ от македонския външен министър, който, заедно с президента Пендаровски, обвини българските власти в „политизиране“ на случая.
По-късно българският парламентът прие остра декларация, осъждаща говора на омраза и проявите на агресия срещу българи в Северна Македония. Държавния департамент на САЩ пък призова двете съседни страни да деескалират реториката си и бързо да решат споровете помежду си.
Заради опасения от провокации на честването в събота, миналата седмица Демерджиев, заедно с председателя на Държавна агенция „Национална сигурност“ (ДАНС) Пламен Тончев отиде на работно посещение в Скопие.
Властите в Северна Македония казаха, че са взети всички мерки делегациите да могат се поклонят пред гроба на Гоце Делчев „в мирна и спокойна обстановка“. Те увериха, че няма да бъдат допуснати инциденти, но и „обиди към македонския народ и държава или поведение, което да смущава чувствата на македонските граждани“.
„Никой, който си помисли да обиди по някакъв начин македонската държава и македонския народ с транспаранти или знамена на чужди държави, няма да може да го направи и ще си понесе последствията“, каза в интервю за Канал 5 в петък министърът на вътрешните работи на Северна Македония Оливер Спасовски, цитиран от БТА.
Той се обърна и към „всички патриотични сдружения да се откажат от идеи, които биха нарушили обществения ред и спокойствие и сигурността на държавата“.
Местната националистическа партия ВМРО-ДПМНЕ каза преди дни, че ще организира стража на гроба на Гоце Делчев, „за да го пази“. Призив за мирно и достойно отбелязване на годишнината отправи и председателят на партията Християн Мицкоски. В събота по улиците на Скопие по посока на църквата с транспарант „Гоце е Македония“ премина и шествието, организирано от ВМРО-ДПМНЕ, водено Мицкоски.
Около 100-150 български граждани се очаква да пристигнат в Скопие, за да отбележат годишнината, каза Демерджиев в събота в Скопие. Той очаква обещанията на местните власти за безпрепятственото им допускане да бъдат изпълнени, цитиран от БТА.
„Има данни за спрени български граждани, не знам доколко са системни. В края на деня ще имам информация и доколко са основателни мотивите за това“, каза Демерджиев. Има списък с имена на български граждани, които няма да бъдат допускани, но той не е голям, добави той.
Междувременно преминаването през граничния пункт „Гюешево“ беше спряно и излизащите от България изчакват на междинната граница. По информация на служители на пункта, цитирани от БТА автомобилите са спрени заради неработеща система.
Гоце Делчев е един от водачите на Вътрешната македоноодринска революционна организация, която в Скопие се нарича Македонска революционна организация. Българските историци казват, че целта на организацията е била да се постигне автономия на Македония, която по-късно де се присъедини към Княжество България. Македонските историци казват, че автономията е първа стъпка към създаване на независима македонска държава.
Напрежението между София и Скопие може да блокира или да забави присъединяването на Северна Македония към ЕС. През 2020 г. София наложи вето върху началото на преговорите на Скопие за членство вследствие на спорове за езика и историята.
Ветото беше оттеглено си след като българския парламент одобри т.нар. френско предложение за решаване на спора. То предвижда българските условия пред Скопие да се превърнат в част от ангажиментите на Северна Македония пред ЕС.
Македонският парламент също одобри предложението, а след това външните министри на двете страни подписаха двустранен протокол. Впоследствие България оттегли ветото си, а Северна Македония официално започна преговори е ЕС през юли.