Смяна на машина за гласуване не може да има в изборния ден, обясни председателят на Централната избирателна комисия (ЦИК) Камелия Нейкова в интервю за бТВ. Ако машината се повреди по време на изборния ден, тя не се подменя. Ако повредата е неотстранима, гласуването продължава само с хартиените бюлетини, добави Нейкова. По думите ѝ ЦИК е готова за провеждането на изборите.
Камелия Нейкова коментира какво трябва да се направи, ако бъде получен сигнал за взривно устройство в избирателна секция.
Министерството на вътрешните работи (МВР) имат разработена процедура за действие, когато има сигнал или някакво друго обстоятелство, свързано с предполагаем предмет с характеристики на взривно устройство. Всички секционни и регионални избирателни комисии са получили телефон от МВР, на който незабавно трябва да подават тази информация, информира Нейкова. Тя добави, че е получила уверение от служебния министър на вътрешните работи Иван Демерджиев, че лично той поема ангажимента да информира председателя на ЦИК за такива случаи.
По думите ѝ ако има сигнал за взривно устройство, председателят на секционната избирателна комисия (СИК) трябва да се обади на предоставения от МВР телефон, а полицията ще информира директно ЦИК за тези случаи.
МВР са предприели доста мерки, за да бъде спокоен изборният ден. Мисля, че няма да се наложи преустановяване на изборния процес и гласуването, коментира още Нейкова.
Председателят на ЦИК припомни, че видеонаблюдението ще започне в края на изборния ден, когато започне преброяването на бюлетините. Устройството се включва от председателя на СИК. Всяка една бюлетина няма да се показва непосредствено в екрана, но е много важно този член на СИК, който е определен да изважда една по една бюлетините от избирателната кутия, да я обръща към членовете на СИК и към устройството за видеонаблюдение, и към наблюдателите, посочи Нейкова.