През последните дни представители на служебния кабинет направиха редица проверки за състоянието на пътищата. Лично министърът на регионалното развитие и благоустройството арх. Иван Шишков проведе инспекция на Северната скоростна тангента в София.
От нея стана ясно, че 1/3 от асфалта липсва, анализ от какво е съставен ще излезе след две седмици.
„По проект дебелината на асфалта трябва да е 20 сантиметра, тук е едва 14. Тоест липсва 1/3“, заяви той.
Проблемът обаче не е от сега и е било сигнализирано още преди години.
„Повече от пет години буквално водя битка с държавата и се опитвам да ги убедя, че нещо не е наред със Северната скоростна тангента. Днес фактите са налице. Проблем има и то сериозен“, написа Диана Русинова от Европейския център за транспортни политики в своя Facebook профил.
„Аз обаче искам да задам един много важен въпрос: Кога държавата ни излъга? Излъга ни когато приехме и въведохме в експлоатация този път през 2016 г. и тогава всички ни уверяваха, че всичко е наред, АПИ излъга ли прокуратурата през ноември 2022 г. след нашия сигнал, в който подробно описахме доста сериозни проблеми, които сме констатирали на ССТ, или излъга сега, когато стана кристално ясно, че асфалтът не това, което трябва да бъде?
Припомням, че повечето от хората, които сега смело скачат и обясняват, че има проблем, а то е повече от очевидно, че ССТ буквално се е разпаднала, са същите, който преди 5-6 години ни увещаваха, че всичко си било наред и ние от НПО сектора сме едни лаици, които говорят глупости.
Изпращам линк към пълния доклад за ССТ, които заедно с колегите ми сме съставили и изпратили на ПРБ и на АПИ. Горещо им препоръчвам да го прочетат, защото в него има и констатации за проблеми свързани със СОП – северна дъга. (Целият доклад може да се прочете тук)
Много бих искала да вярвам, че ще си научим уроците и ще си извадим поуките след този меко казано грандиозен скандал. Кой е виновен се надявам да каже прокуратурата, но също така бих искала да обърна вниманието и към това, че проектирането е струвало 780 мил. лв. Проектът е приет и утвърден от АПИ и от ИПМ. Строителните дейности на теория трябва да са извършвани под зоркия поглед на независимия надзор, който дори не е бълтарска фирма, а испанска. Пътят е приет и въведен в експлоатация от експерти от АПИ и ИПМ. Как така тези хора са пропуснали толкова много нередности? Как да сме сигурни от тук нататък, че това няма да се повтори? Как да коментирам твърденията им, че ние сме лаиците и псевдоекспертите при положение, че именно те допуснаха такъв път на стойност над 220 мил. лв. да бъде пуснат в експлоатация?“, пита Русинова.