Съпредседателите на „Продължаваме Промяната“ (ПП) Кирил Петков и Асен Василев потвърдиха в петък подписването на коалиционното споразумение от „Демократична България“ (ДБ), „Има такъв народ“ (ИТН) и „БСП за България“. Пред журналисти в парламента те представиха готовия документ.
В събота в 10 часа президентът Румен Радев ще връчи на „Продължаваме промяната“ мандата за сформиране на правителство. В 13 часа формацията ще представи официално структурата и състава на Министерския съвет. Очаква се още в понеделник да бъде свикано извънредно заседание на парламента, за да се гласува новото правителство от депутатите.
„Току-що споразумението беше подписано от всички наши коалиционни партньори“, каза Кирил Петков в петък.
Коалиционният договор са подписали лидерът на ИТН – Слави Трифонов, председателят на БСП – Корнелия Нинова, и Христо Иванов от „Демократична България“.
Кирил Петков каза, че за първи път в най-новата история на България има такъв детайлен документ по всички възможни политики.
„Документът е 140 страници и реално ще даде възможността тази коалиция да бъде здрава и да работи за дълго време. Има детайлни политики, детайлни задачи и всеки един министър в това правителство ще трябва да се справя с тези задачи“, каза той.
По думите му всеки от коалиционните партньори ще носи отговорност за отбора, който предлага.
„Тези хора стават един общ отбор – отборът на България, и ние ще изискваме резултатите, които всички заедно сме се съгласили, че трябва да постигнем“, допълни Петков.
Според Асен Василев е било ключово това, че голяма част от трудните решения са изчистени предварително.
„Както знаете, има доста спорове, има доста разногласия между тази коалиция, тя не е естествена коалиция, три пъти минахме през избори, за да стигнем дотук, и бе много важно да се стиковат политиките, така че всеки един коалиционен партньор да е направил необходимите отстъпки, за да има една обща политика, и голяма част от тези трудни решения да са предварително изчистени“, допълни той.
„Продължаваме промяната“ спечели изборите на 14 ноември и има най-много депутатски места (67) в новия парламент. Затова формацията води преговорите за сформиране на редовно правителство с три от седемте партии в Народното събрание. ГЕРБ, ДПС и „Възраждане“ не бяха поканени да участват в преговорите.
„Споразумение за съвместно управление“
Текстът на вече подписаното коалиционно споразумение беше завършен още на 9 декември, след като бяха нанесени финални корекции в ресор „Социална политика“ по искане на БСП. В петък Националният съвет на социалистите прие с единодушие споразумението и даде мандат на Нинова да го подпише.
По-рано през седмицата такъв мандат от ръководството на „Демократична България“ получиха и Христо Иванов и Атанас Атанасов. Ива Митева от „Има такъв народ“ потвърди в четвъртък, че коалиционните партньори са постигнали съгласие за всичко и лидерът на ИТН Слави Трифонов е готов да подпише документа.
Кирил Петков от ПП е кандидатът за министър-председател, а формацията ще има двама вицепремиери. Другите три партии – БСП, ИТН и ДБ, ще имат по един вицепремиер. Това стана ясно от изявления на политиците по-рано през седмицата.
Като най-голямата парламентарна група в коалицията „Продължаваме промяната“ ще играе ролята на „гарант“ за това, че коалиционното споразумение ще се спазва, каза в петък Петков.
Предишна версия на споразумението беше видяна от Свободна Европа в понеделник, но не се очаква в окончателния вариант да има съществени промени. Това е обемен документ от около 180 страници в три части.
Първата включва политическата рамка, в която е и структурата на новия Министерски съвет. Втората част е експертната рамка, в която са обобщени резултатите от преговорите на 18-те експертни групи. Третата част е законодателната рамка – в нея влизат законопроектите, които са безспорни и са заложени в работата на бъдещето управляващо мнозинство. Заложени са и времеви рамки за внасяне на законопроектите.
Споразумението беше написано от „Продължаваме промяната“, след като проведоха 18 експертни групи по 18 теми, на които участваха представители и на четирите коалиционни партньори. Те се излъчваха на живо в интернет. Преговорите продължиха и в следващите седмици като постепенно се доизясняваше съставът на кабинета.
Структурата на Министерския съвет ще бъде 10:4:4:3
Структурата на Министерския съвет ще бъде разпределена пропорционално на спечелените на изборите гласове. „Продължаваме промяната“ ще имат 10 министри, БСП и „Има такъв народ“ по четирима, а „Демократична България“ трима.
Бъдещето правителството ще има петима вицепремиери. БСП, ИТН и ДБ ще имат по един вицепремиер, а ПП – двама.
Министерството на финансите ще отговаря и за контрола на еврофондовете. Досега Министерството на финансите отговаряше за държавните средства, а еврофондовете бяха подчинени на вицепремиер.
Проектът на коалиционно споразумение предвижда към бъдещото управление да бъдат съставени 18 експертни съвета, в които всяка от четирите формации да има представители. Тези съвети са по същите теми, по които се водеха и излъчваните на живо разговори между ПП, БСП, ИТН и ДБ. Освен това не само мандатоносителят „Продължаваме промяната“, но и всяка от останалите формации, ще имат съветници във всяко министерство, за да се избегне „партиен феодализъм“.