Осиновените деца ще могат по-лесно да получат информация за своя произход с последните промени в Семейния кодекс, които бяха окончателно приети от парламента. Въпреки, че те не бяха подкрепени от правна комисия, със 179 гласа “за”, 10 “против” и 9 “въздържал се”, народните представители приеха предложенията. С промените тайната на осиновяването се запазва, но не и ако осиновени и родители искат да се намерят.
Новината идва след дългодишни усилия на осиновени да променят закона и да научат повече за произхода си. Тайната на осиновяването съществува от 60 г. и пречи на над 2 млн. души да узнаят своя произход. Това са осиновени деца, осиновители и техните семейства. Тя нанася не само психологически травми на хората, но ги лишава от това да знаят имат ли генетични заболявания.
С измененията отпада изискването за доказване на „важни обстоятелства“ за разкриване данните за биологичните родители в съдебната процедура. Освен осиновения и осиновителите, към съда вече ще могат да се обърнат наследниците и съпругът или съпругата на осиновения.
При съдебната процедура съдът трябва да уведоми родителите по произход на осиновения, освен ако е невъзможно да бъдат призовани или са починали.
„Преди повече от 20 години в България започва битка за премахване на една огромна несправедливост, едно изречение в Семейния кодекс, което унищожава човешки съдби и което кара хиляди хора да търсят своя произход не с помощта на закона, а чрез телевизионни предавания, фейсбук групи или чрез подкуп – доказването на т.нар. важни обстоятелства“, каза депутатът от ПП-ДБ Христо Петров, известен и и като Ицо Хазарта. “Припознах каузата и болката на тези хора преди по-малко от две години”, каза Петров, който е един от вносителите на закона, заедно с депитати от ГЕРБ. По време на дебатите Петров призова депутатите да дадат на тези хора справедливостта, която заслужават, като премахнат „проклетите важни обстоятелства“.
Депутатите приеха още, че неправилствени организации, получили разрешение от министъра на труда и социалната политика, да могат да извършват консултиране за осъществяване по подходящ начин на контакт между осиновен и родители по произход.
Екатерина Захариева (ГЕРБ-СДС) обясни, че тук не става въпрос за посредничество за получаване на информация, а за посредничество по искане на осиновен или осиновител, за психологическа помощ за контакт с биологичните родители. „Няма как без тези курсове за осиновителите и подкрепа на държавата, каза тя. Аз имам личен опит от такъв курс, защото аз съм осиновител“, каза Захариева. Чисто формално може да отговаряш на условията, да нямаш заболявания, да имаш доходи, но да не си подготвен психически за тази стъпка, посочи тя.
С приетите изменения се създават Национална електронна информационна система за пълно осиновяване и Електронна платформа за кандидатстване за осиновяване на деца при условията на пълно осиновяване. Предвижда се платформите да са готови до 1 януари 2025 г.
Осиновяващият трябва да е най-малко с петнадесет години, но не повече от петдесет години по-възрастен от осиновявания, прие парламентът.
Въвежда се процедура, която да прекрати практиката родители да предотвратяват вписването на децата в регистъра за осиновяване, като обещават да ги вземат от институциите или да ги настанят в семейство на роднини, но това не се случва.