Прокуратурата води разговори с Европол за разследването на взрива до кортежа на Гешев

Прокуратурата води разговори с Европол за разследването на взрива до кортежа на Гешев

Водят се разговори с Европол за подпомагане на разследването на взрива до автомобила на главния прокурор Иван Гешев, съобщи зам.- главният прокурор и директор на Националната следствена служба Борислав Сарафов.

Европейската полицейска служба подкрепя разследвания, започнати от държави членки, но служителите на агенцията никога не арестуват граждани, нито започват разследвания.

„Такива разговори водим и с други европейски и не само европейски партньорски служби, с които можем да работим заедно по установяване на взрива, сила на детонацията, произход на взривното вещество“, каза още Сарафов пред БТА.

На 1 май той съобщи, че прокуратурата разследва терористичен акт, след като взривно устройство е избухнало в в близост до бронирания джип, с който е пътувал Гешев в района на Самоков. Никой не е пострадал при инцидента.

Зам.-директорът на Националната следствена служба Ясен Тодоров вече каза, че се работи по абсолютни всички версии – кои са физическите извършители и кои са лицата, евентуални посредници, поръчители, помагачи, които евентуално са дали някаква информация за маршрута и движението на главния прокурор.

Въпреки че вътрешният министър Иван Демерджиев каза, че има заподозрени, той каза, че към момента МВР не е предало информация за лице, за което има съмнения за съпричастност към инцидента. Тодоров призна още, че към момента няма нито една готова експертиза.

„Няма кой да проведе обективно разследване“, коментира пред „Сега“ бившият вътрешен министър, а сега депутат от ПП-ДБ – Бойко Рашков.

„При тази структура на прокуратурата не вярвам, че може да се проведе обективно разследване. Не трябва ли пострадалият да не се саморазследва?“, попита той.

Според него България не се съобразява с международните стандарти за разследване при такива хипотези.

Рашков смята, че подобно на механизма за търсене на наказателна отговорност от главния прокурор и неговите заместници, трябва да се предвиди и механизъм на специално разследване, когато самият той е пострадал. В проектозакона за механизма на разследване на главния прокурор се предвижда това да се прави от върховни съдии, назначени ад хок за прокурори.

Рашков критикува и поведението на следователи и прокурори и постави под съмнение всичките им твърдения, че е възможно той да е насочен единствено срещу Гешев. Той припомни друг опит за атентат на същия път – срещу бизнесмена Илия Павлов, който по-късно беше застрелян.

„Тогава пораженията не бяха козметични“, каза Рашков, като отбеляза, че сега не знаем какви са пораженията, защото колата на Гешев се пази от публиката.

Атанас Атанасов от „Демократична България“ и Лена Бориславова от „Продължаваме промяната“ (ПП) изразиха съмнения, че случилото се може да е било и инсценировка, а Асен Василев от ПП сравни взрива с „пиратка, която е изплашила зайци“.

От „Демократична България“ отправиха въпрос към вътрешния министър кои са били спътниците на главния прокурор Иван Гешев по време на опита за покушение. Поводът за това е, че по неофициална информация децата и съпругата на главния прокурор не са били в кола от кортежа, както беше съобщено в началото от прокуратурата.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036