Подсъдимият за причиняването на смъртта на две млади жени при катастрофата на 5 юли миналата година на столичния бул. „Черни връх“ Георги Семерджиев да бъде осъден на 22 години и половина затвор. Това поиска Софиийската градска прокуратура СГП в петък по време на пледоариите в края на делото на първа инстанция в Софийския градски съд.
Обвинителят Чавдар Железчев посочи, че по време на процеса са били доказани и петте престъпления, в които е обвинен Семерджиев. Той беше привлечен към наказателна отговорност за шофиране с фалшиви регистрационни табели, след употреба на наркотици и без шофьорска книжка, за причиняване на смъртта на двете жертви и за лека телесна повреда на таксиметров шофьор.
По време на пледоарията на обвинението беше уточнено, че между 2008 и 2022 г. на подсъдимия са били издадени 48 акта и 6 фиша за различни нарушения на пътните правила. Затова СГП поиска завишаване на максималното наказание от 15 години с една втора.
Прокурор Железчев изтъкна и множеството утежняващи вината обстоятелства в случая – неправоспособност, употреба на наркотици, предишни нарушения и осъждания, шофиране с висока скорост, минаване на червен светофар и бягство от местопроизшествието.
Обвинителят припомни още, че около месец преди катастрофата Семерджиев е заловен да шофира колата си след употреба на метамфетамини, но тогава е успял да избяга и така и не е бил задържан.
СГП обърна внимание и на начина, по който са загинали двете млади жени. По думите на Железчев Хариет Стефанович е била е била притисната в решетка и бетонен парапет на подлеза на кръстовището, а Христина Дилева е била ударена от предната част на автомобила на Семерджиев с висока скорост.
Катастрофата стана през юли миналата година на бул. „Черни връх“ в София. Според експертизите по делото Семерджиев е шофирал с над 160 км/час. Пълният спирачен път при тази скорост е над 190 м.
От съдебнопсихиатрична експертиза стана известно, че при разговор с психиатър Семерджиев e казал, че е употребявал от време на време амфетамин, метамфетамин и други вещества, както и че може би е взел метамфетамин от пет до седем дни преди задържането му.
Първоначалната версия на Семерджиев беше, че не е шофирал джипа „Ауди Q7“, който след удар в таксиметрова кола, се блъсна в асансьора към метрото и се разполови. Пред съда той твърдеше, че е бил отвлечен.
Затова разследващите трябваше да го свържат с колата в момента на катастрофата с възможно най-много доказателства. Ключова за обвинението е ДНК експертизата, установила следи от жертвите по подсъдимия, тъй като пипнал колата си. Освен това на мястото беше открита едната маратонка на Семереджиев, а другата – в дома му.
Разследващите установиха още, че тъй като не е имал ключове, той е повикал вече бившата полицайка Симона Радева, заподозряна, че му е осигурявала протекция. Според обивнителния ако тя му е осигурила стълба, по която да влезе в дома си.
По случая започна отделно разследване за престъпление по служба. През септември служебният вътрешен министър Иван Демерджиев обяви, че около 40 служители на МВР са били уличени в покровителстване на Семерджиев, включително и началници. В края на октомври пък бяха освободени 7 от общо деветимата началници на полицейски управления в София.