Промените в климата – какво да очакваме?

Промените в климата - какво да очакваме?

„През последните 200 години преобладаващите причини за повишената средната глобална температура, както и за останалите последващи промени във валежи и т.н. се дължат най-вече на човешката дейност. Вече имаме над градус на глобалната температура, като затоплянето продължава. До края на века ще имаме от 1,5 градуса до 2-3-4 градуса“, каза климатологът Николай Петков в студиото на „България сутрин“.

По думите на тенис легендата и един от основателите на гражданската инициатива „Горичка“ – Магдалена Малеева, един от последните доклади е доста притеснителен.

„IPCC е невероятна организация, там участват хиляди учени, това е едно от най-големите научни усилия да се съберат данни за някакъв феномен. Така че този научен консенсус дали хората причиняват нещо – това не е тема“, каза тя.

По думите й всички виждаме температурни рекорди и какво се случва – в Италия – 48 градуса, в Америка има 50, в Китай – 42 градуса. „В Канада имаме изгоряла площ с големината на България, имаме торнадо в Милано, имаме наводнения в Испания едновременно със сушата. В българските медии излязоха няколко човека, които казаха, че няма какво да се направи, което не е вярно“, допълни тя в ефира на Bulgaria ON AIR.

Самата Малеева прави и множество презентации на тема „Климат“.

Още по темата

26 юли 2023 12:46

37

„Българските делегации трябва да участват повече в конференциите по климатичните промени. Не искаме да налагаме цензура от научната общност. Въпреки че в последните години има доста категоричност за човешкото въздействие върху климатичните промени“, поясни Петков.

Малеева припомни, че пожарите не са нещо ново и винаги ги е имало: „Отново всякакви данни показват, че проявите на екстремно време са нараснали с 30% в последните 30 години. Това го има като данни и в НИМХ. За България проявите също се увеличават. Тук трябва да направим и връзката със здравето.“

Петков подчерта, че когато въглеродните емисии се разтварят в океана, променят химията му.

„През последните 200 години се наблюдава повишение на средните температури. Но дори и тази гореща вълна не е толкова забележителна с това, че имаме всеки ден 40 градуса, а понякога и повече. По-скоро високите нощни температури и продължителността“, добави климатологът.

Магдалена Малеева категорично заяви, че моментално трябва да се спре обезлесяването и трябва да се запазят съществуващите екосистеми.

„Трябва максимално бързо да преминем към възобновяеми източници на енергия. За България има много неща, които могат да се направят, трябва да се направят тези „зелени острови“, защото е доказано едно дърво колко много охлажда. Позитивното е, че когато написахме това писмо, започнаха да ни се обаждат“, сподели още тя.

 

https://www.dnes.bg/