„Променят баланса“. С какви мотиви Радев сезира Конституционния съд за промените в основния закон

"Променят баланса". С какви мотиви Радев сезира Конституционния съд за промените в основния закон

Президентът Румен Радев сезира Конституционния съд (КС) за промените в основния закон, съобщиха от пресцентъра на президентството в понеделник.

Новината идва, след като в края на миналата година парламентът окончателно прие изменения в Конституцията с гласовете на формациите, които подкрепят правителството – „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ), ГЕРБ и ДПС. Те изготвиха и приеха промените в рамките само на 6 месеца.

Още в деня, в който депутатите ги приеха, Радев заяви, че ще поиска от Конституционния съд да се произнесе по въпроса дали измененията всъщност не противоречат на Конституцията.

Президентът атакува следните поправки в основния закон:

  • възможността депутати и министри да са с двойно гражданство;
  • ръководители на регулатори да се избират с поне 160 гласа в парламента;
  • ограничаването на избора на президент за служебен премиер;
  • възможността парламентът да работи, дори да не успее да назначи правителство;
  • председателите на върховните съдилища и главният прокурор да се назначат без президентът да е издал указ.

Според Радев „всички тези изменения, освен че съдържат противоречия с други конституционни разпоредби, променят баланса между основните органи и взаимния контрол между тях“. Затова президентът иска КС да ги обяви за противоконституционни.

През 2019 г. държавният глава обаче имаше друго мнение по въпроса трябва ли депутатите и министрите да могат да имат и чуждестранен паспорт.

На среща с българската общност в Ню Йорк тогава Радев каза, че трябва да се обсъдят конституционни промени, които да дадат възможност на българи по рождение, придобили двойно гражданство в страни от Европейския съюз (ЕС) да могат да се кандидатират за народни представители.

Конституционният съд тълкува Конституцията и се произнася, когато трябва да се установи дали някой закон ѝ противоречи. КС може да бъде сезиран само от определени институции, включително от президента. Няма определен срок, в който съдът трябва да излезе с решението си.

Правителството на ПП-ДБ и ГЕРБ дойде на власт през юни с обещание за промени в основния закон. С подкрепата на ДПС двете формации изготвиха проект с изменения и го внесоха в парламента още през юли.

В началото на декември той беше гласуван и одобрен на първо, второ и трето четене. За да се промени Конституцията, бяха нужни три отделни гласувания с подкрепа от поне 160 депутати, а ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС имат общо 168.

Други важни промени в Конституцията са разделянето на Висшия съдебен съвет на две и намаленият мандат на главния прокурор.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036