Снимка: Lockheed Martin |
Въпреки че разполагат с по-малка армия, украинските сили дадоха силен отпор на руската армия отчасти благодарение на изобилието от преносими противотанкови ракетни комплекси (ПТРК) Javelin, предоставени от западните държави, пише Nikkei Asia Review.
С дължина от 1,2 метра Javelin може да се пренася ръчно от един войник. И все пак оръжието, разработено от американските компании Lockheed Martin и Raytheon, разполага с достатъчно голяма огнева мощ, за да пробие танкова броня от 2,5 км разстояние.
Характеристиките са направили Javelin предпочитано оръжие за отблъскване на танкови нашествия в градски условия. Операторът на Javelin може тайно да се приближи и да порази цел в подобна обстановка. Тези оръжия могат да изиграят жизненоважна роля, докато 65-километров руски танков конвой приближава Киев.
През януари САЩ доставиха на Украйна оръжия на стойност 200 милиона долара, включително 300 ПТРК Javelin. Вашингтон одобри допълнителна военна помощ за Киев в събота след нахлуването на Русия в страната.
По време на управлението на президента Барак Обама, когато Русия анексира Крим, Украйна не разполага с подобни оръжия. Но при президента Доналд Тръмп Вашингтон обърна курса и реши да снабди Украйна с Javelin.
Украйна е изправена пред много по-голям противник по отношение на военните ресурси. Руските разходи за отбрана възлизат на 61,7 млрд. долара през 2020 г., според Стокхолмския международен институт за изследване на мира, което поставя страната на четвърто място в света по инвестиции в този сектор. Междувременно Украйна е вложила едва 5,9 млрд. долара за отбрана през същата година.
Русия може да мобилизира 900 хил. военнослужещи срещу 196 хил. украински войници. Москва разполага с 15 хил. бронирани военни превозни средства, включително танкове, което е пет пъти повече от машините в експлоатация от Украйна.
С други думи, Украйна ще загуби от Русия, ако и двете страни приемат един и същ военен подход.
Усъвършенстваното леко въоръжение, което може да нанесе значителни щети на вражеската техника, е козът на Украйна. Американските и европейските страни са доставили на Украйна разнообразен хардуер в тази връзка.
Германия, наред с други държави, реши да предостави такива оръжия като ракети земя-въздух Stinger и противотанкови ракети. Смята се, че Великобритания е осигурила NLAW, противотанкова ракетна система от следващо поколение, разработена съвместно с Швеция.
Полша се готви да достави на Киев своя преносима ракетна система за противовъздушна отбрана PZR Grom. Естония, Латвия и Литва също изпратиха преносими ракети в Украйна.
За да се противопостави на инвазията, Украйна изглежда е избрала да приеме асиметрична война, която включва нетрадиционни тактики, когато едната страна е силно превъзхождана от другата. В резултат на това Русия продължава да напредва бавно навътре в територията на страната, въпреки че очакваше войната да продължи само няколко дена.
Междувременно, в социалните платформи в Украйна се разпространява изображение на религиозна икона, която държи ракета за Javelin, наречена „Св Джавелин“. Изображението символизира украинската съпротива.
Не се очаква присъствието на Javelin и други подобни оръжия да компенсира огромните военни способности на Русия, според генерал Кийофуми Ивата, пенсиониран началник-щаб на Японските сухопътни сили за самоотбрана.
„Ако Русия съсредоточи сили върху Киев, вероятно Украйна в крайна сметка ще отстъпи“, посочва Ивата, добавяйки, че яростната атака на Русия изглежда има за цел да постигне надмощие в преговорите за прекратяване на огъня.