Снимка: Bloomberg L.P. |
Водещите индекси на Wall Street завършиха редовната търговска сесия в сряда без големи изменения, след като публикуваните по-рано протоколи от януарското заседание на Федералния резерв на САЩ не успяха да разбунят духовете, пише CNCB. Инвеститорите следяха зорко и развитието на събитията около Украйна
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average отбеляза спад от 0,16%, или 54,57 пункта, до 34 934,27 пункта.
Широкият измерител S&P 500 нарасна незначително с 0,09%, или 3,94 пункта, до 4475,01 пункта.
Технологичният показател Nasdaq Composite изтри 0,11% от стойността си, или 15,66 пункта, падайки до ниво от 14 124,09 пункта.
Публикуваните протоколи на Фед показаха, че централните банкери са готови да затегнат паричната политика чрез повишение на лихвите и свиване на баланса на банката.
Изглежда документът внесе известна доза облекчение сред инвеститорите, тъй като той не сигнализира за агресивно покачване на лихвите.
„Нямаше нищо в протоколите, което да предполага по-агресивен Фед от това, което пазарът вече очакваше“, каза старшият инвестиционен стратег в Allianz Investment Management Чарли Рипли.
„Участниците (на последното заседание на Фед – бел. ред.) смятат, че на фона на сегашното високо ниво на притежаваните от Фед ценни книжа, значително понижение на размера на баланса би било уместно“, става ясно в доклада.
Данните в сряда показаха, че продажбите на дребно в САЩ са се възстановили по-силно от прогнозираното през януари, отбелязвайки най-големия си ръст от миналия март.
Най-големият губещ в индекса S&P 500 бяха акциите на ViacomCBS, които поевтиняха с над 17%, след като компанията съобщи, че ще се ребрандира и отчете по-ниските от очакваните приходи за последното тримесечие на 2021 г.
Ценните книжа на компанията майка на Facebook Meta Platforms изтриха 2% от стойността си, след като компанията публикува нов списък с вътрешни правила за демотивираните служители.
Инвеститорите продължиха да следят и конфликта в Украйна.
Сред водещите печеливши в барометъра S&P 500 бяха акциите на Devon Energy, Schlumberger и Baker Hughes.
Индексът на пазарната волатилност Cboe, който е познат като измерител на страховете, бе на ниво от около 25 пункта.
„Геополитическият риск е нещо, което е много, много трудно за търгуване и е нещо, с което не обичаме да преиграваме… затова се налага донякъде да чакаш“, каза главният изпълнителен директор в New Street Advisors Group Делано Сапору.
Във вторник президентът на САЩ Джо Байдън отправи пламенен призив към руския президент Владимир Путин да се оттегли от война с Украйна, говорейки остро за „ненужната смърт и разрушения“, които Москва може да причини, и за международното възмущение, с което Путин ще се сблъска.
Коментарът бе предшестван от изявление от руското министерство на отбраната, според което Москва е оттеглила част от войските си от границата с Украйна.
Това спомогна за подобрение на настроението сред инвеститорите на Wall Street, като така индексите прекъснаха тридневната си серия от спадове във вторник.