Експертите от Института за пазарна икономика (ИПИ) изчислиха, че пушачите в България дават 17% от дневния си доход за кутия цигари.
Според проучването през последните години ценовата достъпност на тази акцизна стока се е увеличила. Българите дават за тютюневи изделия далеч повече пари от средния европеец, който отделя само 10.8% от дневния си доход. В същото време цените на цигарите у нас са горе-долу наполовина от средните за ЕС.
Експертите от ИПИ изследват темата, защото, когато легалните цигари са прекалено скъпи спрямо доходите, хората започват да търсят по-евтини алтернативи – включително и контрабандни изделия.
„Макар цените на цигарите да се удвоиха през последните 10 години (заради ръста на акцизите), достъпността на цигарите, отчитайки и нарастването на доходите, се сви далеч по-малко – с 29%. В същия период потреблението на легални цигари спадна с 27.6%“, посочват от ИПИ.
По техните данни през перода 2007 – 2016 г. продажбите на нелегални цигари са носили приходи между 2.5 и 3.5 млрд. лева.
„Към момента нивата на незаконната търговия на цигари са относително ниски – в рамките на 5-6% от пазара, но криминалните приходи от тази дейност не са за пренебрегване, като се оценяват на 100 -140 млн. лв. за 2017 г.“, изтъкват икономистите.