България е от държавите на едно от последните места (24-то), с които останалите 27 в ЕС биха искали да си сътрудничат по евровъпроси.
В същото време тя е поставена на 20-о място по влияние върху европейската политика.
Това показва проучването EU Coalition Explorer на Европейския съвет за външна политика, което представя взаимодействието между 28-те членки. пише 24 часа. То се прави на всеки 2 години и е проведено сред 800 политици, анализатори, евроексперти, журналисти. Участниците отговарят на 20 стандартизирани въпроса. Резултатът на всяка държава се изразява като процент от общия брой гласове.
Едва 0,3% е желанието да бъде контактувано по евротеми с България. Същият резултат имат Хърватия и Словения. Малта е най-малко желаната за контакти с 0,1%. На другия полюс са Германия с 20,8% и Франция с 13,8%. Трети най-желан партньор за обсъждане на европроблеми парадоксално е излизащата от ЕС Великобритания.
Само 0,8% от гласувалите са посочили България като държава, с която техните страни имат споделени интереси по европейските политики. По този показател зад нас са само Кипър и Малта, а отново първа е Германия с 12,5%. С резултат 14,2% тя е посочена и като държавата, с която най-лесно се работи. По този показател България има резултат 0,7% и се нарежда на 25-а позиция. Най-високо страната ни се изкачва по отношение на отдадеността си на интеграцията (17-о място).
Що се отнася до двустранните връзки, България има такива основно с Румъния. 6% от професионалистите в Румъния са отбелязали, че правителството им би се свързало със София по европейски въпроси. Същото отговарят 2% от австрийците, 1% от унгарците и 1% от шведите.
България поставя Германия и Франция като най-важните си партньори, следват ги Австрия, Румъния и Гърция.
На въпроса с кои държави имат дългосрочни общи интереси България е избрана от 12% от участниците в Румъния, 6% от Хърватия и по 4% от Гърция и Унгария. Българската позиция поставя Румъния на първо място, следвана от Германия и Унгария.
Страната ни заедно със Словения, Хърватия и Румъния остава извън неформалните групи по интереси в ЕС. Те са на 6-те основателки, на 6-те най-големи в ЕС, на 7-те влиятелни, на 7-те южни и Вишеградската четворка. Най-неодобрявана като цяло в ЕС е Унгария, следвана от Великобритания и Полша. България е чак на 18-о място по неодобрение.