Кафето е ритуал, кафето е култура, кафето е страст. Но даваме ли си сметка колко труд стои зад всяка чаша?
За Георги Гагов, един от водещите специалисти в кафето у нас, това е не просто работа, а живот.
„Страстта към кафето е симбиоза между наука и изкуство. Хората като нас имат задачата и страстта да селектират, да избират най-добрата суровина, да партнират с фермерите, които доста отделят внимание за отглеждането на тази така желана напитка“, разказа Георги Гагов в неделното издание на „България сутрин“ по Bulgaria ON AIR.
От страст до професия
Страстта му към кафето започва още през 90-те години. Това се случва, когато като ученик за първи път опитал кафе. Тогава изпитал усещането, че всяка чаша кафе го отвежда на ново ниво на разбиране и вдъхновение. Особено важна роля в това играе сестра му, която държала магазин за насипно кафе.
Процесът
Печенето на кафе е процес, който комбинира точност, знания и креативност. Важно е не само какво кафе се избира, но и как се съхранява и обработва. Георги обясни, че суровото кафе преминава през различни етапи на обработка – от освобождаване на влагата до карамелизация на захарите, което придава на кафето неговия финален вкус и аромат.
„Печенето на кафе е като готвенето“, каза Георги. Всеки пекар има свой стил, както музикантите имат индивидуален почерк.
Процесът изисква строг контрол върху температурата, времето и въздуха. В същото време се изисква и субективна преценка – да знаеш кога точно кафето е достигнало желания вкус.
Според него често допускаме грешки при приготвянето на кафе. Една от тях е неправилната температура на водата или изборът на неподходяща степен на изпичане.
Вижте повече във видеото
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.