ЧЕТЕМ СТАРИТЕ ВЕСТНИЦИ 25 ГОДИНИ НАЗАД
в-к „Стара Загора” брой 56, 1991 г.
Проф. Елка Константинова пред в. „Стара Загора“
„ОСТАВАМЕ ВЕРНИ НА ПОЛИТИЧЕСКАТА КОАЛИЦИЯ СДС“
-Проф. Константинова, като председател на Радикалдемократическата партия, как виждате участието на партията в сегашния политически живот на Национално движение – СДС?
-Цялата Радикалдемократическа партия е единна в убеждението, че на близките избори СДС трябва да се яви обединен в едно национално движение и да се представи с една-единствена синя бюлетина. Повечето партии провеждат национални конференции, но ние не бързаме с конференцията на своята партия, тъй като нямаме противоречия нито в изпълнителния комитет, нито в някоя от местните организации по отношение на изборите и на конституцията… Нашата програма е ясна и всички убедено я защитаваме. Полагахме и продължаваме да полагаме усилия да съхраним единството на СДС до изборите. Защото то е най-сигурната гаранция за изборната победа на българската опозиция.
-И в момента ли вярвате в това единство?
-Напоследък все по-малко вярвам, че ще успеем да запазим обединението на всички партии и политически сили в СДС. Има лидери като д-р Петър Дертлиев, Милан Дренчев и Александър Каракачанов, които имат амбицията да излязат със свои листи. Ние, радикалдемократите, заедно с демократите от ОДЦ и с други либерални партии и движения, оставаме верни на политическата коалиция СДС и обединените около нея граждански комитети.
-Цялата парламентарна група на РДП напусна Народното събрание, а Вие с г-н Джеров сте и ръководители на комисии. Не Ви ли тревожи забавянето на работата в комисията по науката и образованието?
-Много ме тревожи. Смятам, че трябва да продължим работата си върху проектозаконите. Двата проектозакона за средното и висшето образование са почти готови (особено за средното образование) и те трябва непременно да бъдат гласувани в пленарната зала преди деня на изборите заедно с избирателния закон, за да влязат в сила през новата учебна година. Настъпилите недоразумения и структурата на българското училище до голяма степен се дължат и на отсъствието на нов закон за образованието. Приемането му ще създаде качествено нов тип българско училище – основни стават принципите на свободен избор на училище и учители, голямо разнообразие за видовете училища (от занаятчийски до езикови и класически), премахване на казармения режим в училището, нов начин на финансиране и назначаване на учители чрез тестова система, променяне статута на българския учител и превръщането му в една от най-уважаваните личности в обществото.
-Скандални реакции предизвика издаването на Наредба № 2 на МНП, с която се закрива длъжността зам.-директор (завеждащ учебната дейност). Смятате ли я за правилна?
-Да. Мисля, че съвременното българско училище няма нужда от завеждащ учебния процес, който изцяло да зависи от учителя – само учителят трябва да решава как да провежда по задължителните програми обучението на учениците си. Той няма нужда от пряк контрол на преподаването си. Всеки директор трябва да избира вида специалност на своя помощник, който може да бъде административен директор, експерт-икономист или инженер и т.н., в зависимост от изискванията на съответния вид училище. Г-жа Розалина Новачкова, като дългогодишен учител и отличен познавач на проблемите на образованието, постъпи правилно с издаването на тази наредба. Може би не трябваше така изведнъж да освобождават от длъжност всички зам.-директори едновременно. Това трябваше да стане постепенно. Според мен местата и за зам.-директор, и за директор трябва да се обявяват за конкурсни; да се освободят от длъжност само онези, които не се справят с работата си; или да бъдат преназначавани добрите специалисти с конкурси (по преценка на една обективна комисия, която провежда конкурса). Колко много промени тепърва ще се извършват в българското училище, както и във всички сфери на нашето общество. 9.VІІ.91 г.
Интервюто взе Диана ДЕМИРЕВА