Проф. Иво Христов: K-19 докара пълзяща диктатура навсякъде по света

„Вирусът бе едно средство. Четирите зони – Европа, Китай, Русия и САЩ – са затворени, защото в момента това са военни лагери. Тази пандемия дойде като дюшеш за всички правителства по света, защото в условията на обсада се осъществява легитимен и нелегитимен контрол. Наблюдаваме само началото на такъв тип техники“. Това коментира в студиото на „Лице в лице“ по бТВ социологът и народен представител от „БСП за България“ проф. Иво Христов.

„Пълзящата диктатура върви с всички възможни средства навсякъде по света. Очерта се ясно, че свободното движение на хора, стоки и капитали е просто една фикция“, обясни проф. Христов.

„Тестът с коронавируса показа, че няма единен ЕС“, коментира проф. Христов. Според него пандемията е показала, че Съюзът не може да се справи с нея.

„Нямаше общ медицински протокол с общи правила. Европа раздава пари за битката с пандемията, което показва голяма егоистична битка на лобита, зад които стоят много пари“, смята още социологът.

Според него нито една страна в света не успява да се справи с пандемията, която пък е повод и средство за политиците за легитимация и оцеляване.

„Буржоазни права и свободи се ликвидират лесно – легитимно и нелегитимно се осъществява контрол, извинявайки се с пандемията. А страхът е базов инстинкт, чрез който може да се осъществи манипулация“, счита още проф. Христов.

Той коментира и че вече няма глобализация, а светът ще се превърне в голяма регионализация на блокове – Европа, Китай, Русия и САЩ.

По отношение на бъдещата политика на Джо Байдън проф. Христов отбеляза, че Байдън няма интерес към нас, колкото интерес към Русия и то в негативен план.

За съжаление в нашия регион ще става много горещо, предупреди той.

Той даде пример и с изказването на говорителя на руското външно министерство Мария Захарова за увеличената военна дейност на НАТО в Черно море.

Проф. Христов смята, че това е началото.

На въпрос за членството на Република Северна Македония в ЕС проф. Иво Христов посъветва да бъде следена позицията на Франция по този въпрос, припомняйки, че преди време от Париж заявиха, че бъдещо разширяване на ЕС би било прибързано на този етап.