“Никой няма да се осмели да иска касиране на изборите. И не защото няма основание, никой няма да прояви смелост. „Кутията на Пандора“ може да се отвори, а тя е много дълбока, защото първо да видим качеството на избирателните списъци – колко милиона са включени? Колкото няма население България!”, изрази мнението си конституционният съдия проф. Пламен Киров.
Пред БНР той коментира процедурата за касиране на изборите, както и „дупките“ в изборния процес, и резултатите. Непризнаването на изборите могат да искат 1/5 от народните представители – 48, главен прокурор, президент, ВКС и др.
„По чл. 305 и 306 лицата, които се жалят трябва да сезират лицата, които могат да се обърнат към Конституционния съд (КС). Никой не може да задължи субектите по чл. 150 ал. 1 от Конституцията и мисля, че се намираме в такава хипотеза и никой няма да сезира КС“, категоричен бе преподавателят по конституционно право.
„Процедурата е много сложна поради мащаба на гласуването. Това не е единственият казус, разглеждан от Конституционния съд. Преди това имаше друг с 18 гласа в секция в Русе, които не бяха отчетени правилно, оказа се, че са отчетени за друга партия и бяха 3 мандата“, припомни проф. Киров.
Той допълни, че процедурата по обжалване не е проста и обясни, че няма как да е, защото самата Конституция дава две възможности да се атакуват изборите. И допълни, че е важно да се види по какъв начин нарушенията на Закона се проектират върху самия резултат.
Пламен Киров припомни, че ЦИК не брои гласовете. „Практически въвеждането на данните се осъществява от Информационно обслужване. Кой осъществява контрол над тях? Не знам, би трябвало да е ЦИК!“, каза той.
„Има кадри, че в някои секции се извършва дълбоко нередно, взимат химикалка и драскат по бюлетините. Парадоксално, смешно и жалко е, защото цялата СИК каза има зрителна измама. Достатъчно е да извадите резултатите на 3 – 4 СИК-а, където има измами и ще падне процентът, и може да се окаже, че тези 29 гласа, които липсват на „Величие“ се компенсират“, коментира преподавателят по Конституционно право.
Киров обясни и за понятието “омерта”, популярно предимно в Южна Италия: „Струва ми се, че това говорене е насочено срещу политически сили опоненти, но никой няма да подкрепи искане до Конституционния съд. Малките политически партии винаги плащат цената и големите не са заинтересовани да защитават правата на малките“, убеден е Пламен Киров.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase