Проф. Надежда Драгова получи наградата „Св. Паисий Хилендарски“

Проф. Надежда Драгова е тазгодишният носител на годишната държавна награда „Св. Паисий Хилендарски“ за приноса й за развитието на националната културна идентичност и духовни ценности.

Проф. Драгова е един истински български будител. Днес изразяваме нашата огромна благодарност и поклон пред делото и творчеството й. Това заяви министър-председателят Стефан Янев в рамките на церемонията в Министерския съвет по връчване на наградата, която по традиция се присъжда вече повече от 20 години.

Министър-председателят изтъкна, че с отличието се отдава дължимото на наши съвременници, хора на духа, които работят за утвърждаването на българската идентичност и самоуважение. „Наше задължение е не само да подпомагаме тези хора, да оказваме необходимата напълно заслужена част и благодарност за тяхното дело, но и чрез популяризирането му да утвърждаваме именно българското начало и българската идентичност, която по този начин ще пребъде и във времето напред“, добави Стефан Янев.

Биляна Първанова, дъщеря на проф. Надежда Драгова, която прие от нейно име наградата, благодари за високата оценка за дейността на проф. Драгова и заяви, че тя ще продължи да работи и твори, съобщиха от правителствената пресслужба.

Държавната награда „Св. Паисий Хилендарски“ е учредена с Постановление на Министерския съвет от 28 юли 2000 г. Тазгодишният й носител бе определен от комисия с председател акад. Юлиан Ревалски,  председател на Българската академия на науките. Проф. Маргарита Ваклинова, член на комисията, заяви по време на днешната церемония, че проф. Драгова е избрана единодушно за носител на отличието заради достойното й дело на изследовател и писател през последните десетилетия.

Проф. Надежда Драгова е един от най-големите български учени хуманитаристи, оставили сериозна следа в историята на съвременната култура и наука на България. Името й отдавна се е утвърдило като символ на действения човек на словото. Професор Драгова продължава най-добрите традиции на българската класическа литература, обединявайки в органичен синтез точния и аналитичен поглед на учения.

Сред класическите й произведения са статиите, студиите и монографиите за старобългарската и възрожденската литература и култура, за историческия път на балканските литератури и култури, за цивилизационното значение на делото на Кирил и Методий, за основополагащата роля на Климент Охридски, за Мавро Орбини, за фундаменталното значение на Паисий Хилендарски и „История Славянобългарска“ и за възловото място на Софроний Врачански в еволюцията на националното художествено съзнание.

Емблематични за българската хуманитаристика са нейните книги: „Балканският контекст на старобългарската писмена култура VІІІ-ХІІ в.“ (1992), “Отец Паисий – Патриарх на Българското възраждане” (2000); „Старобългарската култура“ (2005, 2021).

Проф. Надежда Драгова създава множество пиеси, с над 40 постановки в България и чужбина. Част от пиесите й са преведени на немски, руски, румънски и са играни в чужбина. Професор Драгова е и активна обществена фигура, която участва в изграждането и развитието на редица културни и научно-образователни институции.

https://www.dnes.bg/………….