„Мерките са достатъчно строги, стига да се спазват. Важното е да има по-строг контрол“.
Това заяви в ефира на bTV проф. Нели Корсун от Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ).
Според нея има възможност да нахлуят и нови варианти на COVID-19.
„За да се ограничи вирусът, могат да се въведат много строги мерки, но те все пак трябва да се спазват, за да не страда икономиката, да не страда образованието и да има баланс между всички тези направления. Използването на здравни сертификати е добра мярка“, отбеляза тя.
„При нисък процент ваксинирани се предлага едно много широко разпространение на вируса със затягане на много хора. В процеса на тази циркулация вероятността вирусът да се измени е много по-голяма. Затова е много важно да се повиши имунизационното покритие, така чеда се ограничи броят на неваксинираните лица, които са фактически материал за разпространение на вируса“, обясни още проф. Корсун.
„Ламбда“ вариантът циркулира в Пуру и се появи в Южна Америка. „Мю“ се разпространява в Колумбия. Няма гаранция, че няма да им авнос на тези вируси и у нас“, посочи имунологът.
Те не са по-тежки, но помагат на вируса да избягва имунитета.
„Делта“ вариантът е два пъти по-заразен в сравнение с оригиналния коронавирус – този от град Ухан“, припомни специалистът.
„Симптомите на „Делта“ варианта много напомнят симптомите на други респираторни вируси, при него по-рядко се срещат симптоми като кашлица, загубу на вкус и обоняние. За него са характерни главоболие, възпалено гърло, хрема, повишена температура. Това са симптоми, които се провокират с тези на други респираторни вируси“, каза още проф. Корсун.
Тя изтъкна, че все още няма доказан грип този сезон, но е възможно по-силно разпространение на грипни вируси в сравнение с миналата година.