Президентът на САЩ Джо Байдън затвърди издигането на Камала Харис за кандидат за президент на Демократическата партия на предстоящите избори през ноември.
Това стана в първия ден на конгреса на Демократическата партия в Чикаго, който ще продължи до 22 август. Той се случва близо месец след като Байдън обяви, че се оттегля от надпреварата, а Харис, която е настоящ вицепрезидент, събра достатъчно подкрепа, за да поеме кандидатурата.
81-годишният президент беше подложен на силен натиск да се оттегли след слабото си представяне на телевизионния дебат срещу кандидата на Републиканската партия Доналд Тръмп в края на юни. По-рано той мотивира отказа си да търси преизбиране с нуждата да предаде щафетата на следващото поколение.
Сред важните акценти в първия ден на конгреса на демократите бяха прощалната реч на Байдън, участието на бившата кандидатка за президент Хилъри Клинтън и изненадващата поява на Харис, която не беше част от програмата. Всичко това се проведе на фона на протест на хиляди пропалестински демонстранти в Чикаго.
Речта на Байдън
В речта си в понеделник Байдън защити политиките на своята администрация, включително тези, свързани с икономиката и международните отношения на САЩ.
Той се обърна към привържениците на Демократическата партия, на която служи от вече близо 50 години, като каза, че е дал „най-доброто от себе си“ и даде знак, че е готов да отстъпи контрола над партията на вицепрезидента Харис.
Байдън определи Харис като „най-добрата надежда за запазване на американската демокрация“ и критикува опонента ѝ, като противопостави биографията на бившата прокурорка с тази на Тръмп, който беше осъден по наказателно дело по-рано тази година.
Неочакваната поява на Харис
По-рано вечерта 59-годишната Харис се появи изненадващо на сцената и се зарече да победи Тръмп.
„Нека се борим за идеалите, които са ни скъпи, и нека винаги помним, че когато се борим, печелим“, каза тя.
Харис ще се яви на изборите с губернатора на Минесота Тим Уолц, когото избра за свой кандидат за вицепрезидент преди близо седмица. Ако спечели изборите, тя ще стане първата жена, която е чернокожа и южноазиатка, избрана за президент на САЩ.
В първите седмици след оттеглянето на Байдън Харис обърна социологическите проучвания в някои от ключовите щати, които се очаква да решат резултата от изборите, в полза на демократите. Допреди това Тръмп водеше пред Байдън в повечето от тях.
Речта на Хилъри Клинтън
Един от говорителите в първия ден и водещо лице на Демократическата партия беше Хилъри Клинтън. Тя е първата жена, която някога е била номинирана от голяма партия за президент на САЩ. През 2016 г. загуби от Тръмп. В понеделник тя изрази надежда, че Харис ще успее да направи това, което тя не е могла.
Клинтън фокусира речта си върху постиженията на историческите борби за правата на жените в САЩ и изброи други жени, които са проправили пътя за нея и Харис към Белия дом. Клинтън каза щъщо, че Харис има „характера, опита и визията да ни води напред“.
Фокус върху правото на аборт
Една от основните теми при откриването на конгреса беше правото на аборт. Това е и една от водещите теми в кампанията на Харис, след като през 2022 г. Върховният съд на САЩ отмени конституционното право на аборт. Това се случи с гласовете на шестима съдии, избрани от Републиканската партия, трима от които бяха назначени и избрани от Тръмп по време на мандата му.
Пред публиката говориха няколко жени от различни щати с тежки рестрикции на правата на аборт, включително при животозастрашаващи за майката обстоятелства.
Аманда Журавски, жена от Тексас, която е претърпяла животозастрашаващи усложнения по време на бременността си, но не е могла да направи аборт, призова гласоподавателите да „гласуват така, сякаш животът им зависи от това, защото той зависи“.
Протестите срещу войната в Газа
Откриването на конгреса се проведе на фона на протест на хиляди предимно мирни пропалестински демонстранти в Чикаго. Десетки протестиращи са пробили част от охранителната ограда, привличайки полицията за борба с безредиците на мястото.
„Демократите са тези, които са на власт“, каза един от протестиращите, цитиран от Ройтерс. „Това е тяхната война. Те са отговорни за нея, те са съучастници и те могат да я спрат“.
Световните агенции съобщават, че протестиращите са били по-малко от очакваното.
Демонстрантите осъдиха подкрепата на администрацията на Байдън за Израел във войната в Ивицата Газа, която започна през октомври. Тогава паравоенната палестинска групировка Хамас, обявена за терористична от САЩ, ЕС и други държави, реализира насирана атака срещу Южен Израел, при кояято загинаха около 1200 души, а над 200 бяха взети за заложници.
Отговорът на Израел доведе до хуманитарна криза и десетки хиляди жертви в Ивицата. Това предизвика международни критики срещу правителството на Израел и засили натиска срещу САЩ, които са ключов партньор на Тел Авив.
По време на речта си Байдън призна гнева на протестиращите и каза, че работи непрекъснато за постигане на примирие.
Откриването на конгреса се проведе при строги мерки за сигурност както заради предварително заявения протест, така и с оглед на сртелбата срещу Тръмп по време на предизборен митинг през юли.
В останалите дни на конгреса се очаква да изнесат речи бившият президент Барак Обама, съпругата му Мишел Обама, бившият президент Бил Клинтън, както и Харис, която ще приеме официално номинацията си в четвъртък.