Вашето мнение е важно за нас
Участвайте в проучването, за да подобрим нашия сайт. Отнема само 5 минути.
Руският президент Владимир Путин е поискал „реални гаранции“ от Киев, че „не използва хуманитарния коридор за военни цели“. Това стана ясно от телефонен разговор с турския му колега Реджеп Тайип Ердоган във вторник, цитиран в изявление на Кремъл.
Русия съобщи, че се оттегля от сделката на 29 октомври, като обвини Украйна в злоупотреба с хуманитарния транспортен коридор, създаден съгласно сделката, за атака срещу руски кораби в Крим. Киев отхвърли това като „фалшив претекст“ за Москва да се оттегли от сделката.
Споразумението, постигнато с посредничеството на Турция и ООН, е от ключово значение за облекчаване на глобалната продоволствена криза и осигуряване на храна в бедните страни в Азия и Африка.
Путин също така е казал, че възобновяване на сделката може да се осъществи само след като той получи тези гаранции и след „задълбочено разследване“ на предполагаема атака срещу руски кораби в кримското военноморско пристанище Севастопол от дронове.
Путин е напомнил на Ердоган за неизпълнената според него втора част от споразумението – деблокирането на износа на руски селскостопански продукти и торове за световните пазари. Ердоган е казал, че е „уверен“, че въпросът с износа на зърно от Украйна може да бъде решен, според съобщение на турското президентство.
Във вторник стана ясно още, че не са планирани движения на кораби със зърно за сряда, 2 ноември. Това съобщиха от органа, който наблюдава експортната сделка.
В разговор с украинския президент Володимир Зеленски във вторник френският президент Еманюел Макрон осъди решението на Русия да излезе от сделката, „което отново вреди на глобалната продоволствена сигурност“.
Междувременно говорителят на Държавния департамент на САЩ Нед Прайс обвини Русия, че е решила да остави развиващия се свят да гладува. По думите на Прайс решението на Кремъл да провали сделката показва, че „Москва не се интересува дали светът гладува.“
Прайс каза, че Съединените щати подкрепят усилията на генералния секретар на ООН Антонио Гутериш за възстановяване на споразумението и ще направят всичко, което „сметне за полезно“. Зеленски каза, че коридорът се нуждае от дългосрочни средства за защита и светът трябва да даде твърд отговор на всеки руски опит да попречи на износа.
„Русия трябва ясно да разбере, че ще получи твърд отговор от света на всякакви стъпки за прекъсване на нашия износ на храни. Тук става дума за живота на десетки милиони хора“, каза Зеленски във вечерното си видеообръщение.
Въпреки изявленията на Русия за оттегляне от споразумението за износ на зърно, ООН, Турция и Украйна продължиха да изпълняват сделката. Според Министерството на инфраструктурата на Украйна, два дни след оттеглянето на Русия от споразумението за зърно, 17 кораба са преминали през хуманитарния коридор в двете посоки, два от тях са били на път към украинските пристанища за товарене.
За трите месеца от подписването на споразумението 422 кораба са изнесли около 10 милиона тона селскостопанска продукция, допълват от министерството.