Президентите на Франция и Русия Еманюел Макрон (вляво) и Владимир Путин (вдясно) по време на пресконференция в Елисейския дворец през 2019 г. за Украйна. Снимка: Christophe Morin/Bloomberg |
Признаване на руския суверенитет над полуостров Крим, демилитаризация и денацификация на украинската държава и осигуряването на нейния неутрален статут – това са условията, които президентът на Русия Владимир Путин поставя за прекратяване на сраженията в Украйна.
Трите условия Путин е коментирал с президента на Франция Еманюел Макрон, предава RFI, като се позовава на изявление на френския лидер. Двамата са провели 90-минутен разговор.
По време на разговора руският държавен глава е казал, че ще „пощади цивилни“, които се опитват да избягат от Украйна.
Макрон е призовал Путин да спре атаките срещу цивилни и цивилна инфраструктура в Украйна и да подсигури главните пътища, по-специално пътя на юг от Киев, както и да спазва международното хуманитарно право и да позволи на помощите да достигнат до населението, посочва се още в изявлението.
„Владимир Путин подчерта, че уреждането на конфликта е възможно само ако законните интереси на Русия в областта на сигурността се вземат безусловно под внимание, включително признаването на руския суверенитет над Крим, демилитаризацията и денацификацията на украинската държава и гарантирането на нейния неутрален статут“, посочва се и в съобщение на Кремъл за разговора.
Междувременно в Беларус украинска и руска делегация водиха преговори във вила на президента на Беларус Александър Лукашенко, която се намира близо до границата между Беларус и Украйна. Преди преговорите украинското президентство поиска незабавно прекратяване на огъня от Русия и изтегляне на войските.
Първоначално Киев не беше склонен да изпрати делегация в Беларус, като се има предвид ролята на страната в улесняването на атаката срещу Украйна. Беларус прие и разположи руски войски и оръжия за инвазията.
В неделя правителството в Минск на практика се съгласи да позволи на Москва да инсталира ядрени оръжия на територията на Беларус, след като проведе референдум за промени в конституцията на страната.
Президентът на Украйна Володимир Зеленски не участва в преговорите, които се водеха от неговия министър на отбраната Алексий Резников и съветника на руския президент Владимир Медински.
Всичко за войната в Украйна четете тук