Руският президент Владимир Путин подписа укази, с които Русия признава за независими републики два района в източна Украйна – Донецкият и Луганският. Едновременно с това той подписа с двамата самопрозъгласени лидери на тези територии „договори за дружба, сътрудничество и взаимопомощ“.
Путин направи това след разпалена едночасова реч, предавана в прайм-тайма на държавната телевизия. В нея той описа Украйна като страна без собствена история и държавност, която извършва геноцид срещу хората от Луганск и Донецк.
Той призова Киев „незабавно да прекрати огъня“ срещу районите, в противен случай последиците „ще тежат на [неговата] съвест“.
Решението на Путин, както и съдържанието на речта му, потвърждават тримесечните тревоги на НАТО и ЕС, че Русия ще нападне Украйна, след като си послужи с предлог, че местното население е заплашено и се нуждае от защита.
Изразът „договор за дружба, сътрудничество и взаимопомощ“ възпроизвежда израз от Студената война, на който Москва на три пъти се позова, за да изпрати войски в европейски държави с аргумента, че ги защитава – в Унгария (1956), в Чехословакия (1968) и в Полша (1981).
Районите на Донецк и Луганск са окупирани от 2014 г. от проруски сепаратисти, подпомагани от Москва, и наричат себе си „Донецка народна република“ (ДНР) и „Луганска народна република“ (ЛНР). Те не са международно признати.
Законните украински власти от 2014 г. нямат достъп до районите, превзети от сепаратистите, а териториите периодично се обстрелват от двете страни. Русия предостави руско гражданство на много от жителите.
Решението на Путин идва след масирано струпване на руска военна техника и 150 000 войници по границата с Украйна. Москва трети месец обяснява това с военни учения.
Историческа и политическа версия на Путин
В речта си по телевизията Путин описа своята версия за украинската история и настояще.
Според него Украйна е създадена едва в началото на 20-и век от Ленин и затова следва да се нарича „Украйна на Владимир Илич Ленин“.
Днес Путин я вижда като като страна, която „никога не е имала държавност“ и затова след отделянето си от СССР е „започнала механично да копира чужди модели“.
Той описа Украйна като разядена от корупция и осъдила жителите си на бедност, защото е „профукала и завряла по лични джобове зестрата си, оставена й не само от съветската власт, но също и от Руската империя“.
За него страната е организатор на „истински терор“ срещу несъгласните и на „серия от поръчкови убийства“.
Путин каза, че Украйна извършва насилствена асимилация на етническите руснаци, „гони рускоговорящите от магазините“, организира разправа с украйнската православна църква от Московския патриархат и „цинично превръща“ това в политически инструмент. Според него на територията на Кримския полуостров Украйна е създала клетки на радикални ислямистки групировки, които отвличат хора.
НАТО и Украйна като едно цяло
Във втората половина от речта си Путин обясни защо, според него, Украйна и без да е член на НАТО е всъщност проводник на натовски интереси и с това се превръща в заплаха за Русия.
Той каза, че „чужди съветници управляват украинските служби за сигурност и отбрана“, че „американците я подпомагат с безпилотни летателни апарати“, за да шпионира Русия, че Украйна е готова да произвежда ядрено оръжие, „въвлича западните държави във вражда“ с Русия и е записала в свои официални документи, че ще действа „с военната подкрепа на чужди държави при съпротивата си на Руската федерация“.
„Ние не можем да не реагираме на тази реална опасност, това е заплаха за нашата страна. Нали виждаме как се помпат чуждестранните държави срещу нас“, каза Путин.
Руският президент отново посочи, че разширяването на НАТО е „пряка заплаха за Русия“.
„Те ни казват, че Украйна няма да стане член на НАТО утре. Добре, казваме ние. Няма да е утре, а вдругиден. Какво променя това в историческа перспектива“ – попита реторично Путин.
НАТО като „нож в гърлото“
Путин повтори една от най-разпространените тези в Русия – че в началото на 90-те, когато светът обсъжда обединяването на Германия, „американците“ са обещали на Москва, че НАТО няма да се разширява на Изток.
„Ние знаем колко струват тези думи“, каза Путин и добави, че по-късно „американската теза“ се е променила и от САЩ са започнали да твърдят, че влизането на Източна Европа в НАТО „ще позволи на тези страни да се избавят от страха си от Русия. Но стана точно обратното. [Тези страни от Източна Европа] дойдоха в НАТО със стереотипите си за руска заплаха“, каза Путин.
Според него „американците“ „просто са излъгали“ Русия пет пъти – с всяко свое разширяване на Изток, докато не се е стигнало до момент, в който „се е появила възможност за внезапен удар по нашата страна“.
Според него НАТО ще разположи и балистични ракети по границата с Русия, „които за 4-5 минути ще [ни] стигнат. Това е нож в гърлото ни“, каза Путин.
Той използва най-малко четири израза, с които да опише пренебрежението, с което, според него, НАТО е посрещнало страховете на Русия.
- „Игнорираха ни тревогите, плюха на тях“
- „Все едно кучето си лае, керванът си върви“
- „Нашите предложения се отхвърляха още на прага“
- „Искаха да ни омотаят, да отклонят въпросите ни“
Путин завърши с твърдението, че НАТО ще продължи да прави всичко, което е правил и досега, „просто защото ние съществуваме“.
„Русия има пълното право да предприема мерки в защита на своята сигурност“, каза Путин и заключи, че ще подпише указ за признаването на независимостта на „Донецка народна република“ и „Луганска народна република“. Той каза, че разчита на пълната подкрепа на патриотично настроените руснаци.