Първообразът на националния флаг поведе шествието с 300-метровото знаме в Стара Загора

Реплика на знамето, свидетел на бунтовните събития през 1875 година в Стара Загора, покрито със слава в боевете при Шипка и Шейново, поведе днес колоната с триста метровия национален флаг по пътя-поклонение към Мемориала „Бранителите“. Първообразът на националния трикольор в бяло, зелено и червено бе редом до друго сакрално за старозагорци знаме, единственото българско знаме, наградено с Орден за храброст – Самарското.

[ad id=“225664″]

В деня, в който България чества 140 години от освобождението си, за четвърта поредна година зад тях тръгна екзалтираното шествие с 300-метровия национален трибагреник, осветен от старозагорското свещеничество и носен от служители от военните формирования, заедно с десетки хиляди жители и гости на града, пристигнали специално по този повод. В пътя-поклон до хълма „Бранителите на Стара Загора“ след краткия водосвет поеха и официалните лица, следвани от конницата на прабългарската школа „Багатур“ и гражданството.

[ad id=“236993″]

Хиляди в празничния ден изкачиха стоте стъпала към „старозагорската Шипка“, както в града вече наричат Мемориалния комплекс „Бранителите на Стара Загора“, където по обед се състоя тържествен ритуал за поднасяне на венци и цветя.

 

 

Присъстващите се поклониха пред падналите за свободата на Стара Загора и на България. Слово за „знаменателната и сакрална дата в историята на България, благодарение на която сме членове на голямото европейско семейство и имаме своята национална идентичност“ произнесе зам.-кметът Иванка Сотирова, която призова „да не забравяме имената на нашите революционери, имената на всички онези 14 000 старозагорци, чиито кости лежат в полето на Стара Загора.“

[ad id=“236999″]

„За нас е огромно удовлетворение да видим това множество, това нетърпеливо гражданство, което иска да докосне знамето и измина целия този път от центъра до величавия монумент. Уважаеми старозагорци, скъпи гости, позволете ми от името на кмета на най-хубавия град за живеене Живко Тодоров, който участва в тържествата на връх Шипка, да ви поздравя за националния празник! Позволете ми да ви благодаря, че сте тук! Сигурна съм, че в следващите години това събитие ще става все-по-популярно.“, обърна се към множеството Сотирова.

[ad id=“237001″]

„Днес ние за първи път показваме и копие на знамето на Старозагорското въстание, което за всички нас трябва да бъде гордост, че е първообраз на националния флаг. Пожелавам здраве, дръзновение, единение и преклонение пред всичко онова, което имаме и което трябва да тачим и за което да милеем. Да възпитатаваме идните поколения в преклонение пред историята на България, в обич към героите, дали живота си за нея! Нека да я има България, а нашата Стара Загора да бъде благословена!, каза още зам.-кметът.

[ad id=“238430″]

С военни почести бяха поднесени венци от името на Община Стара Загора, Старозагорския гарнизон, областния управител, Общинския съвет, Тракийския университет, Тракийско дружество „Одринска епопея“ и „Мини Марица Изток“ ЕАД. Венци и цветя поднесоха още представителите на политически, неправителствени и патриотични организации, много граждани.

[ad id=“263680″]

В ритуала участие взеха народни представители, общински съветници, административното ръководство на града, офицери от Втора механизирана бригада, представители на културни институти и др. Сценарист на паметното шествие под наслов „За свободата… Да развеем българското знаме!“ и водещ на ритуала е актьорът Ивелин Керанов.

На финала започна голям празничен концерт на Общинския фолклорен ансамбъл „Загоре“, ансамбъл „Зорница“ при НЧ „Св. Климент Охридски -1858“ и други самодейни състави от града. Режисьор на събитието и тази година е директорът на Драматичен театър „Гео Милев“ Ивелин Керанов, с помощта на ръководителя на ансамбъл „Загоре“ Христо Иванов.

[ad id=“218001″]

Венци и цветя бяха положени днес на всички паметници, посветени на Освобождението на Стара Загора – Загора – Паметник на Трета опълченска дружина и подп. Калитин, Паметник на загиналите воини в Джуранлийския бой, Паметник на загиналите във войните старозагорци и Паметник на Старозагорското въстание.

Регионалният исторически музей днес работи за посетители до 18.00 ч. с вход свободен. От 10.30 – 11.30 ч. и от 14.00 – 15.00 ч. се провеждат демонстрации на оръжие от Руско-турската освободителна война 1877/78 г. и образци на опълченски униформи.

Градската художествена галерия също е отворена с вход свободен за посетители от 10.00 ч. до 18.00 ч.