50-ото Народно събрание, което беше избрано на изборите на 9 юни, заседава за пръв път в сряда. Заседанието се провежда ден, след като най-голямата парламентарна сила – ГЕРБ, приключи с първите разговори с други формации за съставяне на правителство.
Преговорният екип на партията се срещна само с ДПС и „Има такъв народ“ (ИТН), след като „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ), „Възраждане“ и БСП декларираха, че няма да подкрепят кабинет с първия мандат. Съпредседателят на „Величие“ Николай Марков пък поиска лидерска среща с Бойко Борисов, но такава не се състоя.
След срещата с ИТН във вторник Борисов направи изявление пред съпартийците си, в което обвини партиите, които са отказали да преговарят, че не искат да поемат „споделена отговорност“. Той за пореден път декларира, че няма да направи правителство само с ДПС и постави условие, за да продължи партията му с преговорите – 38-годишната адвокатка Рая Назарян да бъде избрана за председател на парламента.
Това означава, че гласуването за ръководния пост в Народното събрание ще бъде своеобразен тест за шансовете на Борисов и колегите му да съберат мнозинство от поне 121 гласа за сформиране на кабинет. От ГЕРБ вече декларираха, че ще настояват и евентуалният бъдещ премиер да бъдат излъчен от тяхната партия.
Резултатите от вота отредиха на ГЕРБ-СДС 68 депутата, на ДПС – 47, на „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) – 39, на „Възраждане“ – 38, на БСП – 19, на „Има такъв народ“ (ИТН) – 16 и на новата партия „Величие“ – 13.
ГЕРБ и ДПС събират общо 115 депутати, което означава, че за да имат пълно мнозинство от поне 121 гласа, им трябва подкрепата на още поне шестима народни представители.
„Ще видим какво ще се случи в утрешния ден и от това ще преценим с какви действия да продължим“, каза Деница Сачева от ГЕРБ след края на срещата с ИТН във вторник.
От думите ѝ се разбра, че непосредствено преди началото на първото заседание на депутатите в сряда, парламентарната група на партията ѝ ще се събере, за да излъчи своята номинация за председател.
В миналото 49-о Народно събрание този въпрос беше решен с т.нар. „джентълменско споразумение“ между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ. То предвиждаше ротация на председателя на парламента и на премиера между двете формации след 9 месеца.
Така първо беше избран Росен Желязков от ГЕРБ начело на парламента, а след това беше формирано и правителството на Николай Денков. След 9 месеца Денков подаде оставка на кабинета си, но преговорите с между ПП-ДБ и ГЕРБ за ротация се провалиха. В крайна сметка от партията на Борисов настояха за предсрочни избори.
Кабинетът „Денков“ беше подкрепян и от ДПС, но накрая съпредседателят на движението Делян Пеевски започна да атакува ПП-ДБ заедно с Борисов и застана зад решението на ГЕРБ да прекрати преговорите за ротация.