Работници и тежка техника на пътностроителни фирми блокираха ключови градски булеварди, проходи и гранични пунктове в сряда. В рамките на втори национален протест от бранша настояха да им бъдат изплатени всички суми по сключени договори за текущи ремонти и поддръжка.
Демонстрация имаше в центъра на София, където протестиращи се събраха пред сградите на Народното събрание и Министерския съвет. Блокади имаше още във Варна, Благоевград, Ловеч, Търговище, Капитан Андреево и на други места. Сред основните лозунги бяха „Една година обещания“, „Държава без пътища няма“, както и „Пътищар е гордост, а не унижение“.
Първият национален протест на браншовата камара „Пътища“ се проведе на 13 април. Тогава участниците в него поискаха държавата да им изплати над 1,1 млрд. лв. за вече извършени дейности.
Проблемът ескалира от миналата година, когато Агенция „Пътна инфраструктура“ спря да възлага такива дейности на пътните фирми. Дължимите суми са за периода до края на 2021 г., като основата част са от миналата пролет.
Министърът на регионалното развитие Гроздан Караджов настоява депутатите да подкрепят решение за разплащане на сумите, но в парламента има спорове.
Преди ден Караджов каза пред медиите, че на коалиционния съвет в понеделник е било решено да бъдат подкрепени и двете предложение, внесени в Народното събрание – да започнат ремонтите по пътните участъци веднага и да се продължи завършването на общо 278 обекта, припомня „Сега“.
Идеята е половината от дължимите суми да се разплатят сега, а останалата част да бъде разпределена с решение на парламента, след като междуведомствена комисия ревизира процедурите по възлагане на дейности и тяхното изпълнение.
По думите на Караджов проверката на извършените вече ремонти може да мине през парламентарната регионална комисия, която във вторник подкрепи това решение на казуса. Предстои пленарната зала да го обсъди в четвъртък.
Междувременно депутатите продължиха да спорят по темата в парламента. От ГЕРБ все още застъпват тезата, че тези плащания са от компетентността на Министерския съвет и той се опитва да прехвърли тази отговорност на Народното събрание.
Последваха и спорове за качеството на пътните ремонти, извършвани по времето на последното правителство на Бойко Борисов (2017-2021), след като съпартиецът му Младен Шишков показа от трибуната снимки на новоремонтирани и новопостроени шосета.
„Основни ремонти, маскирани като текуща поддръжка. Затова има ремонт на ремонта. Възлагат се в нарушение на Закона за обществените поръчки и се възлагат дейности на определени фирми. Дайте снимки и на катастрофата при Своге, където загинаха хора, защото пътят е бил лош“, репликира го Мирослав Иванов от „Продължаваме промяната“.
Явор Божанков от БСП също обърна внимание на лошото качество на скоро ремонтирани отсечки. Като примери той посочи пътя за Рилския манастир и пътя между Велико Търново и Горна Оряховица при Арбанаси.
От „Има такъв народ“ пък изразиха позиция, че тези плащания би трябвало да стават от централния бюджет, но по думите на Тошко Йорданов „ще гласуваме като тъпи коалиционни партньори“, подкрепяйки предложението, одобрено от регионалната комисия.
Той отново припомни предупреждението си от миналата седмица, че неговата парламентарна група ще иска да има парламентарни комисии за оторизирането на плащанията и за всички други министерства, а не само за МРРБ.