България се намира на 5 място по ръст на инфлацията в Европейския съюз. А от КНСБ са категорични, че заплатите трябва да бъдат вдигнати.
Това вече са направили в една консултанска компания.
Служителите й получават 10% по-високи заплати от месец май. Очаква ги и поредно увеличение, съобщи Нова.
От компанията казват, че с оглед на растящата инфлация стъпката е по-скоро задължителна, отколкото препоръчителна.
„Тъй като ние нямаме някаква реална представа и някакво конкретно очакване до каква степен тази инфлация ще продължи и докога”, обяснява Християн Петков – оперативен мениджър.
Специалистите по човешки ресурси са на мнение, че заплатите ще продължат да растат – с различни темпове в зависимост от сектора.
„От гледна точка на тези сектори, където традиционно се търсят хора и са по-стабилни като продължителност. Там също забелязваме една актуализация между 3 и 5%”, каза Надя Василева, председател на Българската конфедерация на труда.
Проучвания в бранша показват, че около 70% от компаниите изпитват проблеми с намирането на персонал. Това според експертите кара бизнеса да увеличава заплатите.
„Заплатите растат толкова, колкото има недостиг на кадри. Недостиг на кадри в България има от години наред и вие забелязвате как от доста време заплатите вървят само нагоре. И ние почти всяка година имаме между 10 и 15% ръст на заплатите”, обясни Василева.
Не така стои въпросът с малката пекарна на Радостин Великов. За да съществува бизнесът му, е принуден да работи на още две места. А за вдигане на заплатите не може и да си помисли.
„Цената на тока не ни дава такава възможност и това. Фурни затварят дори. И ние сме на ръба да затворим”, казва Радостин Великов.
Изчислява, че разходите са се вдигнали двойно. Сметката му за ток се е повишила от 800 на 1400 лева месечно.
Именно високите сметки за ток и по-скъпите суровини са сред причините някои компании да не могат да си позволят да повишат заплатите на служителите си.
„Предвид прогнозата на правителството в актуализацията на бюджета за снижаване на нивото на БВП, който е един от основните фактори, които влияят за напомпването на инфлацията, т.е. от 4,8 на 2,9 вероятно инфлацията няма да бъде толкова висока и ще се задържи на годишна база около 10%”, смята икономистът д-р Щерьо Ножаров.
https://www.dnes.bg/ … Натисни СПОДЕЛИ, моля!