„Подкрепяме готовността на България да се реформира и е чест да получим искане за кандидатстването й в организацията“, каза генералният секретар Анхел Гурия
[ad id=“225664″]
„България трябва да получи точна дата за присъединяване към ОИСР и тя трябва да бъде в най-обозримо бъдеще.“ Това каза президентът Румен Радев след среща с генералния секретар на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) Анхел Гурия, предаде репортер на агенция „Фокус“.
„Това е нашата втора среща за 4 месеца и днес продължихме конструктивния диалог, който установихме в Париж миналата година. Обсъдихме българската кандидатура в организацията за налагане на добри търговски практики в доброто управление и в устойчивото развитие“, каза още държавният глава и уточни, че диалогът с г-н Гурия е приятен, но не винаги е лесен.
[ad id=“263680″]
„Искам да му благодаря, че полага големи усилия за ръководене на организацията в едни нелеки времена, когато ценностите са подложени на не леки предизвикателства. Членството в тази престижна организация е важен приоритет за България – това ще допринесе за повишаване на жизнения стандарт. Изложихме известните вече доводи за нашето приемане – всички ги знаем много добре. Запознах го и с дейностите ни като председател на съвета на ЕС. България не само полага усилия за по-добро сътрудничество между ЕС и ОИСР, но има и съществен принос за стабилизацията на региона на Западните Балкани и за утвърждаване на ценностите и принципите на ОИСР в Черноморския регион. Затова съм убеден, че получаването на покана за преговори за членство е важно, има своите регионални измерения, защото тя ще бъде сигнал за другите държави, че това е пътят, който трябва да се следва, и ще има голяма добавена стойност за Югоизточна Европа“, каза още той.
[ad id=“236993″]
Президентът Радев обясни, че въпреки че още не е член на организацията, България вече прилага нейните стандарти.
„Процесът не е лесен, критериите са много – не е само икономическите параметри и показателите, които постигаме в нашето развитие, но те налагат и консенсус между всичките държави членки относно приемането на нова държава. Това означава мобилизиране усилията на всички институции за работа по приемането ни в организацията и следващите месеци ще бъдат решаващи. Но аз съм убеден, че България трябва да получи точна дата за присъединяване и тя трябва да бъде в най-обозримо бъдеще. Преговорите ще бъдат тежки и сложни, но предвид постиженията на България, вие, г-н Гурия, имате всички доводи да отстоявате присъединяването на моята държава“, каза още държавният глава.
[ad id=“236999″]
„Подкрепяме готовността на България да се реформира и е чест да получим искане за кандидатстването ? в организацията“, каза от своя страна генералният секретар.
„България вече е член на семейството на OИСР, защото в рамките на организацията България участва в 10 различни нейни инструмента. Така че въпросът дали вие сте втори или трети братовчед не е толкова важен, защото връзките стават все по-тесни. А по-тесните връзки означават, че сме се договорили да полагаме ежедневни усилия по новите инструменти, които са необходими. Защото извън момента, в който процедурите започнат нормално, има много други неща, които трябва да бъдат изпълнени така или иначе – работа по дейности като образование, здравеопазване, участие в различни дейности, свързани с научно-изследователската дейност, защита на конкуренцията и др. Така че има много теми, по които продължаваме да работим съвместно с България“, каза още той и уточни, че процедурата започва с формално кандидатстване, след което се провеждат серия от обсъждания от членовете и те трябва да вземат решение, след като постигнат съгласие по между си.
[ad id=“237001″]
„Но по принцип желанието на България за кандидатстване се признава от ОИСР и готовността и да се реформира се подкрепя от нас. Ние подкрепяме реформите в България, така че за нас е чест и е много важно да получим такова искане за кандидатстване – важно е на място и по същество да напредваме всеки божи ден, да работим съвместно с България. Но най-важното е да работим за България“, коментира Гурия.