Разпад на МВР – дрогирани и пияни полицаи ни проверяват по пътищата

Започна дълбока проверка в силовото министерство. Служителите на МВР ще бъдат проверявани за алкохол и наркотици.

„Що се отнася до алкохола и наркотиците, това трябва да бъде заложено в самите изследвания при кандидатстване в МВР. След това уволнението на такива служители е много по-трудно. Трябва да има повече превантивна дейност при самия подбор“, коментира бившият вътрешен министър и лидер на „Републиканци за България“ Цветан Цветанов в „България сутрин“.

Той алармира, че в момента авторитетът на МВР е под санитарния минимум след публично обявените случаи от последните седмици. По думите му трябва да се предприемат адекватни мерки и обществото да бъде спокойно, че служителите на МВР проверяват нарушителите.

Още по темата

11 окт 2022 16:37

15

10 окт 2022 12:34

22

8 окт 2022 16:36

44

8 окт 2022 14:20

95

„Защото се оказа, че понякога проверяващите са под въздействие на алкохол и наркотици, а проверяваните не са. Държавата трябва да отдели средства да бъдат тествани тези служители и да бъде опровергано това твърдение. Политиците са тези, които трябва да имат визия за системата на МВР. В последните години няма никаква концепция за сектор „Сигурност“, подчерта Цветанов.

Той е на мнение, че проблемът няма да бъде решен, докато не спре институционалната вражда между МВР и прокуратурата. Според него момента гледаме личен сблъсък и надолу цялата пирамида не работи синхронизирано.

„И в самото МВР вече назначенията на ниво ръководство стават политически, което е абсурдно. В момента имаме постоянен миграционен натиск, много полицейски служители се командироват от вътрешността на страната. Полицейската работа вече е затлачена“, каза още бившият МВР шеф.

Според председателя на Синдикалната федерация на служителите в МВР – Валентин Попов, проблемът е комплексен – подбор и обучение на кадри, оборудване, деполитизация на системата.

„Проблемът с управление на МПС след употреба на алкохол от служители на МВР до голяма степен е преекспониран. Реакцията на ръководството е леко пресилена. В последната седмица-две виждаме 3 или 4 случая. Обществото очаква от нас малко повече от някои други членове на това общество. Кой ще прави тези масови тестове – 1500 служители на КАТ срещу близо 30 хил. с полицейски правомощия и правомощия за пожарогасене? Това не е масово явление, това са изключения“, посочи той пред Bulgaria ON AIR.

Попов е на мнение, че главната причина за проблемите е състоянието на МВР. А отговорността за това е на политиците, категоричен е гостът, който се обяви за всеобхватна реформа в МВР.

„На гърба на служителите и в ущърб на обществото „реформа“ стана мръсна дума. Обществото не знае какво става в МВР. МВР продължава да е черна кутия. Политиците трябва да попитат хората какво МВР искат и какво искат от МВР. След това идва разработването на концепция. В програмите на политическите партии в парламента няма визия за развитие на МВР и целия сектор „Сигурност“, настоя Попов.

„За възможни полицейски чадъри говорим вече 9-10 години. Кризата с мигрантския натиск е от 10 години и започнаха командировки на служители от вътрешността на страната. Защо не увеличават щата на „Гранична полиция“, коментира още председателят на Синдикалната федерация на служителите в МВР.

https://www.dnes.bg/