Хиляди хора излязоха на протест в столицата на Черна гора – Подгорица, в неделя вечерта заради неадекватните според тях действия на властите след масовата стрелба на Нова година.
Тогава 12 души, включително две деца, бяха убити, а четирима бяха ранени при смъртоносна стрелба в град Цетине. Страната обяви тридневен траур и отмени планираните новогодишни концерти и празненства.
Заподозреният за стрелбата Ацо Мартинович почина на път към болницата след опит за самоубийство. През 2022 г. у него са намерени и конфискувани незаконни оръжия.
Сега хиляди хора в Подгорица, където живеят около 210 000 души, излязоха на протест, в който поискаха оставките на висши служители в сектора на сигурността.
Демонстрантите изрично призоваха министъра на вътрешните работи Данило Саранович и вицепремиера, отговарящ за сигурността, Алекса Бечич, да се оттеглят.
„Бъдете честни – невинни граждани бяха убити“, каза Марко Вукчевич от неформална студентска група, която организира митинга.
„Не успяхте да ни защитите и затова трябва незабавно да подадете оставка“, добави той.
Много от протестиращите скандираха „Оставка“, „Ръцете ви са кървави“, „Убийци“.
„Разпадът на системата е опасност за всички“, пишеше на един от плакатите, заснети от балканската служба на Радио Свободна Европа.
След смъртоносната стрелба правителството на Черна гора обяви набор от нови мерки за контрол на оръжията.
Черна гора е сред страните с най-високи проценти на притежание на оръжие в Европа. Според базирана в Швейцария организация в страната с население малко над 620 хиляди души се използват около 245 хиляди огнестрелни оръжия.
Според данни на черногорската полиция от 2022 г., с които Радио Свободна Европа разполага, в страната има над 100 хиляди законно притежавани оръжия и между 40 и 80 хиляди незаконни.
През 2023 г. в съседна Сърбия граждани предадоха над 100 хил. незаконни оръжия в рамките на специално обявена амнистия. До нея се стигна след две масови смъртоносни стрелби в страната.
Смята се, че Сърбия е на едно от първите места в Европа по брой на оръжия на глава от населението. Много от тях са останали от времето на войните през 90-те години на миналия век и са притежавани незаконно.