Рафинериите се борят да осигурят нужните горива

Рафинериите се борят да осигурят нужните горива

Снимка: Архив Ройтерс

Рафинериите по целия свят се борят, за да задоволят търсенето на горива, пише в анализ Ройтерс. След края на пандемията потреблението се възстанови, но пазарът е притиснат от фактори, включително и от ефекта на затварянето на икономиката в последните две години и войната в Украйна.

Китай, Русия и САЩ са трите държави с най-голям капацитет за преработка на петрол. И в трите държави производството на петролни продукти е под нивата отпреди пандемията, което подкопава усилията за намаляване на цените на горивата на пазарите на дребно чрез освобождаване на суров петрол от резервите.

Още по темата

Преди две години търсенето беше слабо и това спря работата на доста от рафинериите. Сега ситуацията се обърна, но възстановяването на производството е по-бавен процес и може да отнеме години, което ще поддържа и цените на горивата високи. По данни на Международната агенция за енергетика (МАЕ) през 2021 година производството на петролни продукти в световен мащаб намаля за първи път от 30 години насам.

През април 2022 година дневното производство на петролни продукти в световен мащаб се е свило до 78 млн. барела, което е най-ниското ниво от май 2021 година насам и под средното от 82,1 млн. барела преди пандемията.

В същото време резервите от горива в световен мащаб намаляват седмо поредно тримесечие и така, докато суровият петрол е поскъпнал с около 50%, то американските фючърси за горивата за отопление са се повишили с 71% през април на годишна база.

По оценки на Ройтерс руските рафинерии са намалили производството си с 30% заради санкциите, наложени срещу страната заради войната в Украйна. Китай, който е вторият по големина производител на петролни продукти в света, сви производството през последните седмици заради новите случаи на коронавирус в страната. В допълнение в страната ограничиха износа на петролни продукти, за да свият умишлено производството на рафинериите като част от усилията за намаляване на въглеродните емисии.

Забраната за внос на руски петрол остави рафинериите в североизточните щати на САЩ без резерви от суровина за преработване. Някои от тях намалиха капацитета си, защото не успяха да намерят алтернатива.

Други производители нямат намерение да възстановяват производството си засега. Японската Eneos Holdings, която е най-голямата в този бранш в страната, коментира, че не планира да отваря рафинерии, които са били спрени заради пандемията. TotalEnergies обаче започна да рестартира производството в някои свои комплекси.

Ройтерс отбелязва и че новите проекти се бавят. Например плановете за отваряне на рафинерия в Лагос, която да преработва по 650 хил. барела на ден се изместват от края на 2022 година към края на 2023 година.

Сега в сектора се притесняват, че неочаквано събитие, като например щети по рафинерии от урагани в Мексиканския залив, може да ги изправи пред истинско изпитание. Един от секторите, който ще се окаже най-тежко засегнатия е земеделието и нуждата да бъдат осигурени достатъчно горива за тракторите, опасяват се в редица държави, включително САЩ и Бразилия.

https://www.investor.bg/