Революцията на хибридната работа вече променя икономиките

Революцията на хибридната работа вече променя икономиките

Снимка: Bloomberg LP

Още през 19-и век служителите започват да усещат вкуса на живота в офиса.

„Не знаеш колко отегчително е да дишаш непрекъснато въздуха на четири затворени стени“, пише британският есеист Чарлз Ламб в писмо до поета Уилям Уърдсуърт през 1822 г., оплаквайки се от офиса на Източноиндийската компания на улица „Леденхол“ в Лондон.

През последните 17 месеца обаче съвременните наследници на Ламб работят предимно от вкъщи, освободени от по думите му „официалния затвор“. Днешните „бели якички“ преминават през радикална трансформация на професионалния си живот и според икономисти това вече започва да стимулира икономическата производителност и да ускорява иновациите, пише Bloomberg.

Пандемията отслаби притегателната сила на градските центрове и сега нови сили променят облика на икономиките, базирани на знанието. Пътуванията с градския транспорт в градовете намаляват, както и продажбите в кафенетата, а търсенето на недвижими имоти в зелените покрайнини нараства. Американците са прекарали повече време в развлечения и домакински дейности през 2020 г., заменяйки времето в пътуване до работата с истински живот.

Макар че по-постоянна трансформация на работния живот ще има болезнени последици за много бизнеси в градовете, икономисти наблюдават промени, които може да вдъхнат нов живот на по-малки градове и околности. Новите дигитални инструменти вече водят до обхватни промени в търговията на дребно, хотелиерството и ресторантьорството, както и в индустрии, разчитащи на знанието.

Още по темата

Работата от вкъщи около един ден в седмицата ще повиши производителността с 4,8% с оформянето на икономиката след коронавируса, показва неотдавнашно изследване на над 30 хил. американски служители. Голяма част от ръста се очаква да дойде от намаленото време за пътуване до работа – фактор, който обикновено не се взема предвид от икономисти.

Трансформацията ще донесе ползи, смята Стивън Дж. Дейвис от университета в Чикаго, който изследва развитието на работното място и е един от авторите на изследването на производителността. „Положителните последици ще са в сила за неопределено време“, отбелязва Дейвис.

В изявление от 17 август председателят на Федералния резерв Джером Пауъл намекна за фундаментална промяна. „Мисля, че сме наясно, че няма просто да се върнем към икономиката, която имахме преди пандемията, но ще е необходимо време, за да разберем какви точно ще са промените“, отбеляза той.

„Изглежда почти сигурно, че ще има значително повече работа от разстояние в бъдеще. Така че това ще промени естеството на работата и начина, по който тя се извършва“, допълни Пауъл.

Признаци за предстояща промяна имаше още преди пандемията. През 2013 г. ключово изследване на Никълъс Блум от Станфордския университет установи, че работата от вкъщи е повишила производителността с 13%. Изследване на Оксфордския университет от 2019 г. показа, че доволните служители финализират повече продажби.

Страните със стагнираща производителност ще наблюдават внимателно. През 2019 г. Великобритания отчете спад с 15% на общия фактор на производителността спрямо периода преди кризата, сочат данни на Bloomberg Economics. Сривът е задълбочен от Brexit, застаряващото население и пандемията.

Въпреки оптимизма около тези тектонични промени някои икономисти са предпазливи. Макар че неотдавнашно изследване на Федералния резерв в Сан Франциско признава, че обхватните промени в начина, по който хората правят бизнес, може да засилят ефективността, той предупреждава данните за производителността през последно време да не се отдават само на работата от вкъщи.

Дори Английската централна банка приема, че хибридните срещи „може да са по-предизвикателни“. Повечето мениджъри се притесняват за последиците от работата от вкъщи, културата на компанията и благосъстоянието, отбелязва Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), която също посочва притесненията на работодателите заради намалената им способност да наблюдават служителите си на работа.

Изследване на Чикагския университет установи, че служителите работят повече часове у дома за изпълнението на една и съща задача, тъй като времето за съсредоточаване е прекъснато от домашни разсейващи фактори като грижи за децата и онлайн срещи. Проучването установи също, че хората, които работят от вкъщи, може да преувеличават производителността си в допитвания, за да насърчат тази практика.

На този етап с бързото разпространение на делта варианта в цял свят много корпорации отлагат плановете си за завръщане в офиса. Но натрупаните данни през последните почти 18 месеца на пандемията помагат за вземане на информирани решения.

Множество компании – нови и стари, искат да съчетаят ползите от работата от разстояние с ефективността на срещите лице в лице. Google ще позволи на служителите си да прекарват два дни „там, където работят най-добре“. Консултантската компания във финансовия сектор Lazard със 171-годишна история следва примера за някои от служителите си. Компанията за управление на активи State Street ще затвори двата си офиса в Манхатън. Дори банкови гиганти ще позволят известна гъвкавост. Главният изпълнителен директор на Morgan Stanley Джеймс Горман вижда работата в офиса „не на сто процента, но не и нула процента“ от общите часове.

„Както служителите, така и мениджърите казват, че два-три дни в седмицата работа от вкъщи е идеална“, отбелязва Киара Крискуоло, която изследва производителността за ОИСР. Комуникацията и професионалните отношения може да пострадат след това, допълва тя.

Докато хибридната работа пуска корени сред образованите, добре платени служители, по-малко от половината от работещите хора имат такъв вариант, сочат данни на McKinsey Global Institute. Във Великобритания само 36% от хората са извършвали някаква работа от вкъщи през 2020 г. дори по време на блокадите.

Но тъй като повече работа ще се извършва далеч от традиционните офиси, служителите ще предават на по-широки общности богатството и бизнес знанията си, разпределяйки икономическите ползи по-справедливо, казва Абигейл Адамс-Прасл, икономист в Оксфордския университет.

Това ще има някои болезнени последици. Кафенетата, магазините и фризьорските салони в градските центрове, обслужващи хора с професии, са изложени на най-голям риск, като промяна към частична работа от вкъщи ще нанесе удар на годишните разходи в централните части на големите американски градове спрямо нивата преди пандемията. Само Манхатън може да регистрира понижение с 13%.

Хибридната работа има потенциал да насърчи по-разнообразен набор от хора да навлязат в работната сила. Сред тях са майки и хора, живеещи извън големите градове. Гъвкавостта на работата от вкъщи може също така да насърчи по-възрастни служители да останат в трудовата сила за по-дълго време, според Британската статистическа служба. Това е приоритет за икономики, изправени пред застаряване на населението.

Американският клон на консултантската компания PricewaterhouseCoopers започнала да засилва някои аспекти на хибридната работа, включително гъвкавост къде и кога да се работи и обучаване на технологиите за отдалечена работа, още през 2017 г., казва ръководителят на отдел „Човешки ресурси“ Майкъл Фенлън. През 2018 г. университетът в Южна Калифорния установи, че екипите работят по-добре и вниманието се подобрява.

„Преди пандемията разбрахме, че културата на доверие е от основно значение за благосъстоянието и гъвкавостта. Екипите, които възприеха това, съобщават за по-силни отношения, по-силно сътрудничество, по-добра работа в екип и по-силни отношения с клиентите“, казва Фенлън.

източник https://www.investor.bg/…………