В Беларус е въведен режим на антитерористична операция заради предполагаеми планирани провокации от „някои съседни държави“. Това съобщи външният министър Владимир Макей в интервю за руския вестник „Известия“, предаде Радио Свобода.
Според него провокациите може да са свързани с превземането на определени райони от територията на Беларус. Кой точно ги планира, Макей не уточни. За колко време е въведен режимът също не съобщи.
Министърът обаче предупреди, че беларуските военни са готови да отблъснат всякакви провокации от съседни държави.
„Полският президент Анджей Дуда каза, че би бил заинтересован в Полша да бъдат разположени американски ядрени оръжия, това не са само думи. Длъжни сме да опазим нашия регион и планетата. Ако не спрем, нещата със сигурност ще стигнат до трета световна война“, добави Макей.
По-рано Минск обвини Украйна в подготовка на нападение. На 8 октомври украинският посланик Игор Кизим беше извикан в беларуското външно министерство, където му беше връчена дипломатическа нота. В него се казва, че Киев готви удар на територията на Беларус.
Украинското министерство на външните работи излезе с изявление, в което нарече тези обвинения инсинуации на беларуския режим.
По-късно президентът Александър Лукашенко отново обвини Украйна, а и Полша и Литва, че подготвят терористични атаки и метеж. Той съобщи, че Москва и Минск са се договорили да разположат съвместна регионална групировка войски заради „обострянето на напрежението на западните граници на съюзната държава“.
„Ако нивото на заплаха достигне ниво, както сега, се задейства групировката „Съюзна държава“, каза той.
„Съюзна държава“ е договор между Беларус и Русия, подписан през 1999 г.
Според Телеграм канала „Беларуски гаюн“ Беларус прехвърля войски и техника към границата с Украйна. В самата република са дислоцирани руски военни и се подготвя приемането на нови. Експертите не изключват, че целта на Владимир Путин и Александър Лукашенко не е да отворят втори фронт от Беларус, а да постигнат пренасочване на част от войските на украинската армия от юг и изток в северна Украйна.
„Косвени признаци за подготовка на Беларус (за война) има. Въпреки че мобилизация не е обявена, се извършват определени мобилизационни дейности. Освен това се разширяват логистичните възможности, модернизират се военните летища, а железниците се готвят да приемат военни влакове от Русия“, каза пред Радио Свобода украинският политолог и ръководител на аналитичния център „Трети сектор“ Андрий Золотарев.
Той добави, че от друга страна, военни влакове с танкове и зенитно-ракетни системи, наследени от съветско време, се изпращат от Беларус в Русия, очевидно за да компенсират недостига на нововъзникващите руски части, които ще бъдат изпратени на юг и изток в Украйна.
„Засега не се наблюдава същият ударен юмрук на руските войски, който беше сформиран в Беларус преди 24 февруари. Но това изобщо не означава, че той няма да се появи утре или вдругиден. Според военни експерти необходимият брой руски войски в Беларус (за атака срещу Украйна) може да се появи преди края на ноември“, добави Золотарев.
По думите му такъв сценарий е вероятен, тъй като за Путин е важно да обвърже Лукашенко, който е негов съучастник, предоставяйки територията на Беларус, макар че все още беларуски войски не са участвали пряко във военните действия в Украйна.