Външните министри на Европейския съюз (ЕС) обсъдиха с какви санкции да отговорят на Русия, в случай на военна намеса в Украйна. В момента десетки хиляди руски военни са разположени в близост до украинската граница.
Британският премиер Борис Джонсън също предупреди руския президент Владимир Путин, че всяко „дестабилизиращо действие“ на Русия срещу Украйна ще бъде „стратегическа грешка“ със „значителни последствия“.
В телефонен разговор Джонсън е казал на Путин, че Великобритания е ангажирана със „суверенитета и териториалната цялост на Украйна“, каза говорител на британския премиер.
Ден по-рано страните от Г-7 предупредиха заедно Путин за „огромни последици“, ако Русия нападне Украйна.
В същото време първите дипломати на страните от ЕС обсъдиха в понеделник в Брюксел евентуално стъпаловидно увеличаване на санкциите – като се започне от забрана за пътуване и замразяване на активи на руски политици и се стигне до прекратяване на банковите и финансови отношения с Русия.
„Ние сме в режим на възпиране“, каза ръководителят на европейската дипломация Жозеп Борел пред репортери в Брюксел.
По-късно в понеделник ЕС одобри списък с имена и фирми, свързани с частната военна компания „Вагнер“, които бяха добавени към съществуващите санкции.
Москва отрича твърденията на западни разузнавателни служби, че трупа войски с цел нападение. Кремъл поиска от НАТО да се откаже от интеграцията на Украйна, която сама поиска членство в северноатлантическия договор. Алиансът отхвърли искането на Путин.
В интервю за документален филм, излъчен по руската държавна телевизия в неделя, Путин определя края на Съветския съюз през 1991 г. като разпадането на „историческа Русия“.
„Това беше разпадането на историческа Русия под името Съветски съюз“, каза Путин. И преди руският президент е изказвал съжаление за края на СССР, наричайки това „най-голямото политическо нещастие на 20 век“.
Коментарите на Путин само засилиха опасенията на Запада, че Русия гледа на съседни държави като на своя сфера на влияние и готви военна намеса в Украйна.